Diyet yapan danışanlarımın ara öğünlerinde tükettiği leblebinin faydaları nelermiş hadi bir bakalım..

Diyet yapan danışanlarımın ara öğünlerinde tükettiği leblebinin faydaları nelermiş hadi bir bakalım..

Leblebi tüketimi, içerdiği mineraller açısından saç ve cilt için fayda sağlar. Ciltteki akne izlerinin giderilmesi ve cildin yenilenmesi için etki göstermektedir. 

*Leblebi, uzun süre tok tutma özelliği açısından çok fayda sağlar. Diyet yapanların açlık hissini bastırması için bir avuç leblebi tüketmeleri önerilir. Ayrıca kalori açısından da risk taşımaz. Ayrıca öğün aralarında da tüketilmesi önerilen leblebi, lezzeti ile diyet yapanlar açısından iyi bir etki sağlayacaktır. İçecekler ile birlikte tüketimi oldukça sevilir.

*Leblebi tüketimi kolesterolün dengede tutulması açısından çok fayda sağlar. Aynı zamanda kalp krizi ve felç gibi risklerin de azalması için etki eder. Kalp sağlığını koruma özelliği bakımından yetişkinlere uzmanlar tarafından sıklıkla leblebi tüketimi önerilir.

*Leblebi bol miktarda serotonin ve triptofan içerdiği için, uykusuzluk problemine çok iyi gelir. Gece yatmadan önce bir miktar leblebi tüketimi, kaliteli bir uyku sağlar.

*Yüksek miktarda demir içeren leblebi, bağışıklık sistemini güçlendirme vücut direncini arttırma açısından fayda sağlarken, demir eksikliği yaşayanlar için de bol miktarda tüketildiğinde etki göstermektedir.

*Kalsiyum ve magnezyum içerdiği için leblebi aynı zamanda enerji verici bir besin olarak da tüketilebilir. Spor öncesi ya da yoğun geçecek bir güne başlarken bir miktar leblebi iyi gelir.

*Kanseri yenmek için bir ilaç olarak kullanılabileceği söylenemese de, kanser riskini azaltma konusunda içerdiği mineral ve liflerden dolayı etki ettiği söylenebilir.

*Böbrek taşı sorunu yaşayanlar, yeniden oluşmaması adına  leblebi tüketebilir.

Beyaz leblebi ise  kilo vermek adına çok fayda sağlar. Çok uzun süre tok tutması ve kalori açısından hafif olması en bilinen özellikleridir. Aynı zamanda mide rahatlaması ve sindirimin kolaylaştırılması için de beyaz leblebi tüketimi önerilir. Beyaz leblebi de demir açısından oldukça zengindir.

Leblebi besininin bilinen bir zararı bulunmamaktadır. Bununla birlikte leblebinin aşırı tüketimine bağlı olarak kişilerde gaz problemi, kabızlık ve kramp oluşumları meydana gelebilir.

Aşırı leblebi tüketmek lif içermesinden dolayı hazımsızlık ve şişkinlik gibi durumları da beraberinde getirebilir. Tüketimi konusunda sorun yaşayanlar bir uzman yardımı alabilirler.

Bu makale 1 Ağustos 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Uzm. Dyt. Gülşah Erşan,  lisans öncesi öğrenimlerinin ardından, Atatürk Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nde başladığı eğitimini başarıyla tamamlayarak 2014 yılında Diyetisyen unvanı almıştır. 2015 Yılında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü bilim dalında yüksek lisansa başlamış ve 2018 yılında bu eğitimini de tamamlamıştır. Temmuz -Ağustos 2012 yılında Kahramanmaraş Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde Stajyer Diyetisyen, Haziran -Ağustos 2013 Necip Fazıl Şehir Hastanesi'nde, Stajyer Diyetisyen,Eylül 2013-Ocak 2014 yılları arası Atatürk Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde,Stajyer Diyetisyen,Mayıs-Haziran 2014 Atatürk Üniversitesi Mediko Yemekhanesi, Stajyer Diyetisyen,Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, Stajyer Diyetisyen olarak görev yapmış ol ...

Etiketler
Sağlık
Uzm. Dyt. Gülşah Erşan
Uzm. Dyt. Gülşah Erşan
Kahramanmaraş - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube