Diabet ve göz sağlığı
Diabet ve göz sağlığı

DİABET VE GÖZ SAĞLIĞI ŞEKER HASTALIĞI GÖZDE NE GİBİ RAHATSIZLIKLARA NEDEN OLUR ?

Şeker hastalığı gözde çeşitli hastalıklara neden olan sistemik bir hastalıktır. Katarakt oluşumunu hızlandırır, gözlük numaralarında değişmelere, göz kaslarında felçlere, buna bağlı çift görmeye neden olur. En önemlisi ise ; gözün retina (sinir) tabakasında yaptığı harabiyettir." Diabet Retinopatisi" adı verilen bu durumda retina tabakasında kanamalar, damar tıkanıklıkları, yeni damar oluşumları ve retinal ödemler gözlenir.

ŞEKER HASTALARI NE SIKLIKTA MUAYENE OLMALI? TEDAVİ NASIL OLUR?

Diabet tanısı konmuş ama göz dibinde harabiyet başlamamış hastalara yılda en az bir kez göz muayenesi önerilir. Diabet retinopatisi başlamış hastalar ise 6 ayda bir takibe alınmalıdır. Harabiyet ilerlemişse fundus flöresein angiografisi (FFA) ve/veya optik koherens topografi (OCT) filmleri çekilerek diabetik retinopatinin derecesi saptanır. Retina tabakasında beslenmesi bozulmuş alanlar varsa, yeni damarlar oluşmuşsa yada sızıntı yapan damarlar varsa laser tedavisi gerekmektedir. Sarı noktaya yakın sızıntının yaygın olduğu, kistleştiği durumlarda göz içine ilaç uygulanır. Tedavi edilmemiş olgularda göz içini dolduran kanamalar oluşur. Bu hastalarda Vitreoretinal Cerrahi ile kanamalar temizlenir.. Diabet retinopatisinde yapılan tedaviler, tedavi başlandığı zaman belirlenen görmenin korunmasına yöneliktir. Görme artışı nadirdir. Tedavi ihmal edilirse körlükle sonuçlanabilir..

KİMLERİN DÜZENLİ GÖZ VE RETİNA MUAYENESİNDEN GEÇMESİ GEREKİR?

-Ailesinde veya kendisinde şeker (Diabet) hastalığı olanlar.

-Hipertansiyon hastaları.

-Yüksek Kolesterolü, Kalp-Damar hastalığı olanlar.

-Kendisi veya ailesinde Sarı nokta hastalığı olanlar.

-Ailede doğuştan veya sonradan görme bozukluğu olanlar. Mutlaka düzenli olarak Göz Hekimine gidip,kontrollerini yaptırmalıdır.

Sağlıklı günler dileğiyle.

Op.Dr.Ahmet UMAY


Kıbrıs Göz Doktoru uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!