Denizin ve yelkenin insan psikolojisi üzerindeki etkileri

Denizin ve yelkenin insan psikolojisi üzerindeki etkileri

Milli bir Yelkenci ve Psikolog olan Çağdaş Artu anlatıyor..

Yelken sporu bir doğa sporudur. Rüzgarla, dalgalarla, akıntılarla mücadele edersiniz. Önünüze birçok engel çıkar; hayatımızda olduğu gibi. Bu engelleri aşmak; kararlılık, motivasyon ve özgüven ister.

Yelken Sporunun Çocuk Gelişimine Katkıları :Yelken sporuna 7 yaşından itibaren başlanabilir. Bu yaşta yelkene başlayan çocukta sorumluluk alma, kendi başına karar verme, yardımlaşma özellikleri gelişir. Denize açılan çocuğun yanında ebeveyni yoktur, yelkenli tekneyi kendi başına idare edecektir ve rotasını kendisi çizecektir. Küçük yaşta gelişen bu özellikler çocuğun kendi öz güvenini kazanmaya hazırlayacak, çocuğu bağımlı kişilik yapısından uzak tutacaktır.

Yetişkin yaşlarda başlanan yelken sporu, iş-ev-trafik-özel hayat gibi karmaşık sorunlarla boğuşan kişilere yeni farkındaliklar kazandırmaya, çevrelerini pozitif şekilde algılamalarına ve kişilerin iyi hissetmelerine yardımcı olmaktadır. Denizin rahatlatıcı etkisi, rüzgarın ve martıların sesleri, yunusların tekneyle yarışması, kişinin doğa ile iç içe olmasının farkındalığını sağlamaktadır ki bu da kişiye iç huzur vermektedir.

Yakın zamanda başladığım denizde yelkenli tekne üzerindeki bireysel yardım görüşmesinde, danışanlarıma özgürlüklerini hissettirerek gündelik yaşamlarına artı enerjiler katıyorum. Günlük hayatlarında mücadele ettikleri sorunların olumlu duygular ile kolayca çözülebilmelerine, en azından denize açıldığımızda yaşadığı şehri göstererek sorunlarını ne kadar dar bir alanda yaşadıklarını fark ettirerek yaşama bakış açılarını geniş perspekitfte değerlendirmelerine olanak sağlıyorum.

Şirketler ve Yelken Sporu : Kurumsal şirketler açısından da son dönemde tam bir ekip çalışması yapılabilen yelken sporuna ilgi arttı. Liderlik, takım ruhu, stres yönetini, motivasyon, hızlı karar alabilme gibi özellikler yapılan çalışmalarla destekleniyor.

Yelkenli bir tekne şirket yönetmeye benzer. Yat tipi yelkenliler en az 6 -12 kişi ile kullanılır. Bir ekip çalışması söz konusudur. Takımda bir lider vardır ve herkes o liderin sözünü dinler. Ekibin her biri ayrı ayrı önemli pozisyondadır. Bir kişi hata yaparsa tekne rotasından sapar, hatta alabora olabilir. İyi idare edilemeyen şirket batabilir.Genel Müdür liderdir ve yönetici elemanları şirketin halkalarıdır. Denizde nasıl fırtına çıkabiliyorsa, şirketler de ekonomik krizlerle fırtınalara yakalanabilirler. Bu durumda liderin hızlı karar alabilmesi, elemanların motivasyonunu yüksek tutabilmesi, stres yönetimini iyi idare edebilmesi gerekir. Yelken sporunda özellikle takım yarışlarında lideri sürekli değiştirerek en alt kademedeki elamanın liderlik vasıfları ölçülebilir. Genel Müdür takımdaki en zor ama en alt görevleri yapıp emir alabilir. Bu da şirketteki verimi arttırır, çalışanların empati duygularını geliştirir.

Deniz ve yelken hayatımızdaki birçok etmenle eş değerdir.7 den 70 e denizi seven herkes yelkenli tekneyle maviliklere açılarak kendi yaşam kalitesini yükseltebilir. Deniz fobisi olanlara ise deniz kenarına gelerek denizin kokusunu içlerine çekmelerini öneriyorum.

 

Bu makale 6 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Psk. Çağdaş Artu

Etiketler
Çocuk gelişimi
Psk. Çağdaş Artu
Psk. Çağdaş Artu
İstanbul - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube