Bacakları besleyen atardamarlarımızda yaş, sigara, diyabet, kötü beslenme, genetik gibi faktörlere bağlı darlık veya tıkanıklıklar gelişmektedir. Eğer istirahatte dahi ağrı mevcutsa, ayakta yara açılmışsa, kan akımını çabuk artıracak balon/ stent veya cerrahi tedaviler uygulamak fayda sağlayacaktır. Ancak şeker hastalarında olduğu gibi diz altında gelişen tıkanıklıklarda ise yapılan işlemler çok uzun süreli fayda sağlamaz ve sıklıkla kesilme riskini gündeme getirmektedir. Eğer kişi sigara içiyorsa risk 30 misli artış göstermektedir.

Bu karamsar tablodan kurtulmak mümkün mü? Tabiki mümkündür. Bunun için, öncelikle sigara içiyorsak mutlaka kesmeliyiz. Yüksek tansiyon ve şekerimiz için ilaçları düzenli olarak kullanılmamız gerekir. Bunlara ilave olarak, damar genişletici ilaçlar ve asprin de almamız da önemlidir.

Bütün bu yaklaşımlardan sonra yapılan tedavilerin uzun süreli kalıcı olabilmeleri için düzenli egzersiz yapılması gerekmektedir. Kısa mesafede ağrı gelişse dahi haftada en az 3-4 gün 30 dakika süreyle yürüyüş yapmamız gerekmektedir. Yürüyüşlerde ağrı geliştiği taktirde 5 dakikalık dinlenmeden sonra yola devam edilmeli ve yürüme mesafesi her geçen gün artırılmalıdır. Bu süre zamanla 60 dakikaya kadar çıkartılmalıdır. Bazen ana damarları tamamen tıkalı olan hastalarda dahi bu yan yollar ile rahatlıklı günlük yürüyüşlerini sorunsuz olarak yapabilmektedirler.

Bu yapılan egzersizlerin faydası, damar iç tabakasından damar genişletici maddelerin salınımı artırılarak mevcut damarlarda genişleme ve yeni yan yollar açarak doğal bypasslar yapmaktır. Bu yeni yolların açılması yürüme mesafesini artırdığı gibi, yapılan bypasslar veya takılan stentler tıkandığı zaman da sigorta görevini üstlenmektedir. Ortalama 6 aylık bir düzenli egzersiz uygulaması ile şikayetlerde azalma sağlanırken yürüme mesafesinde ise 3 misli artış sağlanabilmektedir.

Bacak damarında tıkanıklık bulunan kişilerde sıklıkla kalp ve diğer organları besleyen damarlarda da tıkanık gelişme riski bulunmaktadır. Bu egzersizler ile bu risklerde de azalma sağlanacaktır.


Antalya Kalp Damar Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!