Yaklaşık olarak 8-10 saat gibi süren uzun süreli otobüs, uçak, tren yolculuklarını takiben bacak toplardamarlarında pıhtılaşma gelişebilmektedir. Bu durum sıklıkla; hareketsizliğe, yetersiz sıvı alımına ve genetik yatkınlığa bağlı olarak gelişebilmektedir.

Bu tablo ayrıca varisleri bulunan hastalarda daha fazla görülebilmektedir. Bacak toplardamarı tıkanmasını takiben bacak aniden şişer, kızarır ve çok şiddetli ağrı yapmaktadır. Bu tablonun en önemli ve en korkulan komplikasyonu ise bacakta oluşan pıhtının hareket ederek akciğerlere atılmasıdır. Bu tablo farkedilmez veya etkili tedavi edilmezse ölümcül durumlara neden olabilmektedir. Bundan dolayı derin toplardamar tıkanıklığı gelişen kimsenin acil olarak tedavi edilmesi gerekmektedir. Tedavide pıhtı eritici ve kan sulandırıcı ilaçlar uygulanmaktadır. Ayrıca toplardamardaki pıhtının hareket etmesine mani olmak için bu dönemde mümkün olduğunca istirat edilmesi sağlanmalıdır. Bu hastalar takibeden günler ve aylarda ayakta bulundukları zanlarda varis çorabı giymeli, yatarken çıkarmalıdırlar.

Derin ven trombozunda en önemli yaklaşım, hastalık gelişmeden önlemini almaktır. Bunun için, uzun seyehate çıkacak hastada varisler varsa, varis çorabı giymesi uygun olacaktır. Seyehat esnasında oturduğu yerde bacak ve bilek hareketleri yapması gerekmektedir. Ayrıca uzun yolculuk boyunca sıklıkla ayağa kalkıp bir miktar yürümelidir. Seyehat boyunca bol miktarda sıvı tüketmelidir.

Seyehat esnasında beli çok sıkan kıyafetten uzak durmalıdır. Mola imkanı varsa mutlaka bu esnada yürüyüşler yapmalıdır. Hatta çok riskli kimselerde kan sulandırıcı iğneler yapılmalıdır. Aynı şekilde daha önceden damar tıkanıklığı gelişen ve tedavisi tamamlanan hastalar kan sulandırıcı ilaç ilaç kullanmıyorlarsa, bunlarada seyehat öncesinde kan sulandırıcı iğnelerin yapılması faydalı olacaktır.


Antalya Kalp Damar Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!