ÇÖLYAK HASTALIĞI (GLUTEN ENTEROPATİSİ) VE DİYET TEDAVİSİ

Çölyak hastalığı ince barsak mukozasının tutulumu ile karekterize olup,duyarlı kişilerde gluten içeren besinlerin alımından sonra glutenin bir parçası olan gliadine intolerans nedeniyle ortaya çıkar ve bu yüzden ‘’glutene duyarlı entropati’’ de denilmektedir.Hasarlı ince barsak mukozasından diyetteki birçok besin maddesinin emilimi bozulur.

NEDENLERİ:

Gliadini hidrolize eden bir peptidazın ince barsak mukozası hücrelerinin zarlarında esksikliği sunucun,uzun zincirli peptidler dipeptid ve amino asitlere parçalanamadığı için mukozada toksik peptidler birikir.

Bulgular:

Ağırlık kaybı,bulantı,kusma,karın ağrısı,halsizlik,ishal,streatore,anemi,prefiral ödem,tetani,riteks,hipoprtrombinemia görülür.

DİYET TEDAVİSİ

Çölyak hastalığının tedavisinde önerilen glutensiz diyet yüzde %80 başarılıdır.Gluten içeren yiyecekler diyetten çıkarılır.Bunlar buğday,çavdar,arpa ve unlarından elde edilen besinler (makarna,ekmek,bulgur vb.).Bazı hastalarda laktoz içeren besinlere de intolerans geliştiği için o hastaların diyetinden süt ve süt ürünleri de çıkartılmalıdır.Diyet yağı ve karbonhidratı normal miktarlarda,protein ise ilk günlerde biraz fazla verilmelidir.(Diyetisyeninizden gerekli diyeti ve beslenme programını alınız.)

DİYETİSYEN MAHMUT GÜMÜŞAY

BESLENME VE DİYET UZMANI


Denizli Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!