Çocuk merkezli oyun terapisi nedir?
Çocuk merkezli oyun terapisi nedir?

Oyunlar çocuklar için kendilerini ifade etmenin en rahat yoludur. Oyun esnasında çocuklar yaşadığı olayları tekrar ve istediği şekilde deneyimleyebilir, yaşadığı problemler ve çatışmaların üstesinden gelebilmek için farklı alternatifler üretebilirler. Oyun, çocuklara kendilerini özgür hissettikleri bir ortam sunar, çocuklar oyun sırasında yaratıcılıklarını geliştirmeyi ve kendi ihtiyaçlarının farkına varmayı öğrenirler. Oyunun çocuk üzerindeki tüm katkılarını göz önünde bulundurursak çocukların gelişimini desteklediğini söyleyebiliriz. Bu sayede oyun oynayan çocuklar hem bilişsel, hem sosyal-duygusal hem de motor becerileri açısından gelişmiş olur.

Bazen de anne-babalar çocuklarını anlamakta ve onlara ulaşmakta güçlük çekerler. Aslında çocuklar oyunları ile bizlere çok şey anlatır. Sağlıklı bir ortam sunulduğunda ise çocukların oyunlarından onların yaşadıkları kaygı, öfke ve benzeri birçok duygu ve düşünceleri hakkında ipuçları yakalamak mümkündür. Oyunun tüm yararlarını göz önünde bulundurduğumuzda terapistin yardımı ile onlar üzerinde rahatlatıcı etkileri ve sorunları azaltmaya yönelik katkıları olduğunu kesin olarak söyleyebiliriz.

Oyun terapisi çocuklarımızın günlük oynadığı oyunlardan biraz farklıdır. Çocuklar oyun terapisinde dikkatle seçilmiş oyuncakları kullanarak yaşadıkları problemlerin farkına varırlar.bu sayede problemlerle başa çıkma becerisi kazanırlar.Oyun terapisi çocukların hem kendilerini hemde etrafında olup bitenleri anlamlandırdığı doğal bir süreçtir.

Çocuk Merkezli Oyun Terapisinin Etkili Olduğu Durumlar Nelerdir?

Özgüven eksikliği olan çocuklar

Korkuları ve fobileri olan çocuklar

Dikkat eksikliği ya da hiperaktivitesi olan çocuklar

Alt ıslatma yada tutma sıkıntısı olan çocuklar

Kardeş kıskançlığı olan çocuklar

Travma yada çocukluk çağı depresyonu olan çocuklar

Ebeveynleri boşanmış yada boşanma aşamasında olan çocuklar

Herhangi bir kronik hastalığı olan çocuklar

Çocuk Merkezli Oyun Terapisinin Faydaları Nelerdir?

Kendilerini kabul eder ve saygı duyarlar

Yaşamış oldukları sıkıntılara yeni ve kalıcı çözümler bulurlar

Yeni sosyal ve ilişkisel beceriler kazanırlar

Diğer insanların duygu ve düşüncelerine saygı duymayı öğrenirler

Duygularını yaşamayı ve ifade etmeyi öğrenirler

Yeni becerileri deneyimlemeye cesaretlenirler


Mersin Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!