Kuralları önceden belirlensin ya da belirlenmesin oyunların çocuğun toplumsallaşma sürecinde önemli bir yeri vardır. Oyunun kendisinin çocuk için öneminin yanı sıra çocuğun oyun içinde almış olduğu rol, onun kişiliğini ortaya koymasında, gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Çocuğunuzun ihtiyaçlarını anlamak istiyorsanız, onunla sağlıklı ilişkinizin olmasını istiyorsanız, onu daha iyi tanımak ve sosyal çevresinde olup bitenleri anlamlandırmak istiyorsanız anne ve baba olarak çocuğunuzla oyun oynayın, sizi dahil ettiği oyunlara katılın, ya da siz onun oyununa oyun ile katılın, oyun oynayan çocuğunuzu izleyin……
Hızlı şehirleşme süreci ile beraber, günümüz çocukları, teknolojinin hızlı şekilde evlerimize girdiği yaşadığımız zaman içinde, apartman yaşamı içinde sınırlı zamanlarla yarış halinde iken, okula gidip gelmek için servis araçlarını kullanıp, kalan zamanlarında tv izleme, ı-pad de, bilgisayar oyunu oynamakta, ya da internette oyun arayışına girmektedir. Günümüzde çocuklarda Sosyal etkileşim içeren, açık havada oynanan oyunlar ya da oyuncak kullanarak yaşıtları ve ya grup arkadaşları ile oyun oynamalarının yukarıdaki sebepler nedeni ile git gide azaldığını görüyoruz. Bunun yanı sıra geç yaşta anne ve baba olma oranının arttığı ve hem annenin hem de babanın geç saatlere kadar çalışma hayatının içinde olması sebebi ile günlük koşuşturmadan yorulmaları da bir neden olarak eklendiğinde, günümüzde, çocukları ile ebeveynlerinin yeterince oyun oynamadıklarını rahatlıkla söylerken çocukların yaşıtları ile de oyun oynamalarının azalmış olduğunu söyleyebiliriz.
Çocuklarınızla oyun oynayarak ya da oyun oynayabilecekleri ortamlar yaratarak onların psikososyal gelişimlerine katkıda bulunabileceğiniz gibi, Oyun oynayan çocukları izlediğimizde onlar hakkında aşağıdaki bazı ip uçlarına ulaşabilirsiniz.
*Aile içinde problem yaşayan ve şiddet gören çocuklar oyun içinde arkadaşlarının koyduğu kurallara kolayca boyun eğerler.
*Oynanan oyunun kuralları ne kadar sert olursa olsun o oyun içinde en zayıf çocuğa bile yer vardır.
*Çocuklar oyun aracılığı ile kendi güçlerini sınarken, büyüklerin denetiminden sıyrılarak kendi yaşıtlarının çizdiği sınırlar içinde rekabet ederler, yenilgiyi kabul etmeyi öğrenirler.
*Strateji gerektiren oyunlarda fizik gücüde birleştirerek oyun oynayan çocukların zeka seviyelerinin yaşıtlarına göre daha ileride olduğu bilimsel gerçektir.
*Oyun çocuk için toplumsal kuralları kabul etmenin ve de uygulamanın bir çeşit geçiş aracıdır. Kuralları sıkı olan oyunları beceremeyen çocuklar için toplumsal yönden henüz yeteri kadar olgunlaşmamış diyebiliriz.
*Oyun çocuk için duygusal boşalım aracı olup, yetişkin müdahalelerine dirençlidir.
*Oyunu küçük bir oyuncak başlatabileceği gibi, çocukların göz teması ya da büyük bir topluluk içinde koşmaya başlamak da oyunu başlatabilir ve kendi içinde değişen kurallar ve anlam kazanabilir.

Ülkü ALACA AYTİŞ
Psikolog


İstanbul Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!