Cinsel orgazm sorunları

Cinsel orgazm sorunları

Kadınlarda en sık görülen cinsel sorunlar arasında yer alan cinsel orgazm sorunları; orgazm bozukluğu veya “anorgazmi” olarak da adlandırılır.

Anorgazmi; yeterli cinsel uyarılmaya rağmen cinsel ilişki sırasında orgazma çok geç ulaşma ya da ulaşamama durumu olarak tanımlanabilir. Yalnızca fiziksel değil psikolojik olarak da kadınları strese sokan orgazm bozukluğu farklı yöntemlerle tedavi edilebilir.

Anorgazmi Nedenleri Nelerdir?

Orgazm bozuklukları fiziksel, duygusal ve psikolojik nedenlerle ortaya çıkabilir:

Orgazmı engelleyebilen fiziksel nedenler: Geçirilen hastalıklar, kullanılan ilaçlar, yaşlanma, vajinal genişleme, alkol ve sigara tüketimi anorgazmi nedeni olabilir.

Orgazmı engelleyebilen duygusal nedenler: Partner ile duygusal bağ olmaması, ilişki özelindeki problemler, çiftler arası iletişim kopukluğu, aldatılma ya da baskıya maruz kalma orgazm bozukluğuna yol açabilir.

Orgazmı engelleyebilen psikolojik nedenler: Performans kaygısı, cinsel hazdan utanma, ahlaki ilkeler, özgüvensizlik, geçmişte yaşanan kötü cinsel deneyimler orgazm sorunlarına neden olabilir.

Kadın ve erkek arasındaki cinsel tatmine ulaşma süresindeki farklılıklar, kadınların yeterince uyarılmadan cinsel ilişkiye girmesi, erken boşalma gibi erkekteki cinsel işlev bozuklukları da kadınların orgazm olamamasına neden olabilir.

Orgazm Bozukluğu Tedavisi

Anorgazmi; kadınları strese sokabilen, cinsel birliktelik isteğini azaltan ve hatta zaman zaman kadınlarda suçluluk yaratabilen bir cinsel bozukluktur. Anorgazmi nedenlerindeki çeşitlilik anorgazmi tedavi yöntemlerinin de farklılaşmasını sağlamıştır. Günümüzde çift danışmanlığı, cinsellik terapisi ve kadınların orgazma bakış açılarının değiştirilmesi gibi yöntemlerin yanı sıra genital estetik uygulamaları ile de orgazm sorununda iyileşme sağlanabilir.

Bu makale 14 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Hatice Aktan

Op. Dr. Hatice AKTAN, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini başarıyla tamamlayarak Tıp Doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, Atatük Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tamamlayarak Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olmuştur.

Op. Dr. Hatice AKTAN, mesleki çalışmalarına İzmir'de bulunan Kadomer Kadın Sağlığı Merkezi'nde devam etmektedir.

Etiketler
Anorgazmi
Op. Dr. Hatice Aktan
Op. Dr. Hatice Aktan
İzmir - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube