Kızlık zarı dikim (hymenoplasti)
Kızlık zarı dikim (hymenoplasti)

1-Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık zarı veya himen, (eski yunan evlilik ve düğün tanrısı Hymenaeus'tan) kadınlarda dış cinsel organın girişini kaplayan 2-3cm kadar içeride, 2-3 mm inceliğinde zarımsı bir doku kivrimidir. Oldukça çeşitli şekiller alabilen bu doku genellikle vajina girişinde ve hilal şeklindedir ve de ince kılcal damarlarla çevrilidir.

2- Kızlık Zarının Bir Fonksiyonu var mı?

Anatomik olarak bilinen bir fonksiyonu yoktur. Bu doku ilk cinsel ilişki sırasında anatomik yapıya göre esneyip genişler veya laserasyona uğrar ve kanar. Bu sebepten pek çok toplumda kızlık zarı ile kadının bekâreti ilişkilendirilir. Kızlık zarının hasara uğramış olması kadında bekâretin bozulduğuna kanıt olarak görülür.

3- Kızlık Zarı Ne Zaman Yırtılır?

Kızlık zarı ilişki, masturbasyon, travma veya muayene ile yırtılabilir.Yırtılma esnasında bir miktar kanama gelmesi beklenir ancak her zaman kanama olmaz.

4- Kızlık Zarı Çeşitleri Nelerdir?

Anüler Hymen (Yuvarlak halka), Kresentrik Hymen (Yarımay), Septalı Himen (Ara bölmeli), Kribriform himen (Çok delikli, kalburumsu), İmperfore himen (Deliksiz): Mikroperfore himen (Küçük delikli)gibi çeşitleri vardır.

5- Kızlık zarı tamir edilir mi ?

Evet, tamir edilebilir ama bu hymen yani kızlık zarı organını geri getirmez sadece kanama olması için bir doku birleştirme işlemi yapılabilir.Kızlık zarı bozulma şekline göre geçici veya kalıcı tamiri (hymenoplasti) mümkündür. Hem kalıcı hem de geçici kızlık zarı tamiri ile ilk ilişki sonrası kanama elde edilir.
-Kalıcı kızlık zarı tamiri (Flep yöntemi): Vajina duvarından alınan dokularla yeni bir kızlık zarı oluşturulur.
-Geçici kızlık zarı tamiri: Evlenmeden veya cinsel birleşmeden 2- 3 gün önce kızlık zarına dikiş konarak yapılır. Her iki işlemde de lokal anestezi uygulanır ve 15- 20 dakika süren yüksek riski olmayan operasyonlardır.

6- Garantili Bir Kızlık Zarı dikimi (tamiri) için nelere dikkat etmek gerekir?

Usulüne uygun ve dokuya saygılı; steril çalışılmışsa, tecrübeli bir hekim tarafından iyi bir teknikle yapılmışsa ve çok kaliteli dikişler kullanılmışsa, her zaman kanama olur. Ancak enfeksiyon olmuşsa, ayrıca tecrübesiz bir hekim tarafından iyi bir teknikle yapılmamışsa ve operasyondan sonraki birkaç günde zorlama olmuşsa nadiren kanama olmayabilir. Bu bakımdan işlemi yapılan hasta, doktorlarının tavsiyelerine uymalı, verdiği ilaçları mutlaka kullanmalıdır.

7-Kızlık zarını kim diker ?

Kızlık zarı tamirini hymenoplasti konusunda tecrübeli kadın doğum uzmanları yapar.

8 -Dikilen bir kızlık zarının dikildiği anlaşılır mı?

Kesinlikle hayır,sadece kadın doğum uzmanları veya adli tıp uzmanları bunu anlayabilir.

9 -Kızlık zarı dikişi acır mı?

Hayır acımaz, hasta uyutularak veya o bölge uyuşturularak yapılır,

10-Ne kadar sürer? Nasıl bir ameliyattır?

10 ila 30 dakika arasında sürer,operasyondan sonra günlük hayatınıza devam edebilirsiniz.Hiç kimse sizin böyle bir operasyon geçirdiğinizi anlamaz.

11- Kızlık zarı ilişkiden ne kadar zaman önce dikilmelidir?

Bu kızlık zarınızın tipine ve hekiminizin yapacağı ameliyata bağlıdır.


Ankara Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!