Endometrium kanserlerinin standart tedavisi halen açık cerrahi ile yapılmaktadır. Karın üzerinde büyük bir kesi yapılarak uygulanan bu operasyonların çoğu hastada hastalığın durumuna göre rahim, rahim çevresi dokular, yumurtalıklar ve büyük kan damarlarının çevresindeki lenf nodüllerinin ayıklanması gerekiyor. Dünyada az sayıdaki merkezde bu tür cerrahi girişimlerin uygun olduğu birinci ve ikinci evre rahim veya küçük rahim ağzı kanseri olanların laparoskopik cerrahi yöntemiyle tedavi edilebiliyor. Laparoskopiyle karnı boydan boya kesmeden; dört veya beş delikten, aletlerle girilerek operasyon gerçekleştiriliyor. Bu hastalarda karına büyük bir kesi uygulanmadığı için hastaların iyileşmesi çok hızlı oluyor ve yaşam kalitesi daha iyi olduğu son yapılan bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmış durumdadır.

Laparoskopik cerrahinin açık cerrahiden farkı nedir?

2010 yılında yayınlanan son araştırmalar rahim kanseri hastalarının açık cerrahi ile değil, laparoskopi ile tedavi edilmeleri halinde belli başlı sağlık avantajları sağladığını gösteriyor:
- Hastalar iki günde taburcu oluyor.
- Vücut formları bozulmuyor.
- Açık ameliyat edilenlerden daha az ağrı çekiyorlar.
- Daha iyi fizik kondüsyona sahip oluyorlar.
- Yaşam kaliteleri yükseliyor.
- Normal aktivite ve iş hayatına daha erken dönüyorlar.
- Hasta günler içinde meslek ve sosyal hayatına dönebiliyor.
- Açık ameliyatlarda ise hastalar, haftalarca evde dinlenmek zorunda kalıyor, iş kayıpları artıyor ve kısa süre içinde sosyal hayatlarına dönemiyorlar.”

Laparoskopi serviks kanseri tedavisinde de kullanılabilir

Laparoskopik cerrahi serviks kanseri tedavisinde de etkili bir şekilde kullanılabilmektedir.
Geliştirdiğimiz ‘Retroperitoneal Çadır Tekniği’ ile büyük damarların çevresindeki lenf nodüllerinin alınması için karın arka yüzündeki zar (Periton) özel bir kesi ile sıyrılıyor. Bütünlüğü korunarak laparoskopik aletler bunun arkasına ulaştırılıyor. Bu zar özel aletlerle çadır biçiminde kaldırılarak barsak gibi organlar ameliyat bölgesinden uzak tutuluyor. Robot cerrahisindeki gibi eklemli aletlerle çok dar bir alandan lenf nodülleri alınabiliyor. Bu yöntem karın içi basıncın hastayı rahatsız etmeyecek düzeylere indirilebilmesine de olanak veriyor. Laparoskopi ehil ellerde rahim ağzı kanserlerinde rahim çevresi dokunun kemik yapıya kadar ayıklanabilmesi ve alınabilmesine de olanak veriyor.

Uygun hastada çok başarılı sonuçlar elde ediliyor

Laparoskopik onkolojik cerrahi kalitesi ile açık cerrahi kalitesi aynı olmak zorundadır. Bu kriteri sağlamak için üstü düzey teknik olanaklara ve düzenli olarak kriz eğitimi yapan uyumlu bir ameliyat takımına ihtiyaç vardır. Bu şartlar altında bile laparoskopik radikal cerrahi açık cerrahiye oranla %30 oranında daha uzun sürebilmektedir. Ancak laparoskopik cerrahi ile iyileşme, yara izi, enfeksiyona yol açmaması gibi çok sayıda olumlu özelliği düşünüldüğünde, uygun seçilmiş hastalarda çok başarılı sonuçlar elde edilebildiği bilimsel araştırmalarla da ispatlanmış durumdadır.

Prof. Dr. Gürkan ARIKAN
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!