Cinsel içerikli rüyalar!
Cinsel içerikli rüyalar!

-Rüyalar bilinçdışına açılan kapılardır
-Rüyalar sembolik anlamlar taşır
-Cinsel içerikli rüyalar
-Rüyada boşalma
-Düş azması nedir?
-Rüya ile kendi kendine terapi
-Rüyalar bilinçdışı takıntıların haykırmasıdır

Basın açıklamalarıyla ve anket çalışmalarıyla Türkiye'de gündem yaratan Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği-CİSED; son günlerde kamuoyunda tartışılan cinsel içerikli rüyalar ve rüyada boşalma konularına bilimsel açıklamalar getirdi.

Rüyalar bilinçdışına açılan kapılardır
Yorumlanmamış ve analizi yapılmamış bir rüyanın okunmamış bir mektuba benzediğini söyleyen CİSED Başkanı Cinsel Terapist Dr. Cem Keçe; “Rüyalar; çocukluğumuza kadar uzanan ve bilinçdışımıza ittiğimiz, bastırdığımız ve kökeninde cinsel ve saldırganlık dürtüleri barındıran, bilinçdışımızda saklı, düşünce, his, korku, kaygı ve arzuların, kısa bir süre için de olsa bilinç düzeyine çıkmasıdır. Yani bilinçdışımıza açılan kapılardır. Bilinçdışı ayıp, günah, yasak tanımaz. Bu nedenle rüyalar kişinin kendi kendine bile itiraf etmediği arzuları barındırır. Ayrıca rüyalar; uyanıkken aklımızı kurcalayan kaygı ve düşünceleri içeren zihinsel işleyişlerin bir sonucu da olabilir. Hatta eski Mısırlılar zamanında rüyaların gerçeküstü bir dünyanın habercileri olduğu düşünülüyordu” dedi.

Rüyalar sembolik anlamlar taşır
Rüyaları gizil anlamlı rüyalar ve görünür içerikli rüyalar olmak üzere ikiye ayırmak gerektiğini söyleyen CİSED Başkanı Cinsel Terapist Dr. Cem Keçe; “Gizil anlamlı rüyalar; bilinçdışı ve altbeyin rüyalarıdır ve sembolik anlamlar taşırlar. Takıntılar sembollerle ifade edilirler ve takıntıların daha az oluşması için; iki yaşından sonra çocukların, kardeşleri, anne ve babaları ile aynı yatakta yatmamalarını öneriyoruz. Vajinismustan erken boşalmaya kadar cinsel terapide yaptığımız psikolojik yorumları bu rüyalar üzerinden yaparız. Örneğin penis rüyalarda bir yılan, uzun bir ağaç yada sivri uçlu kalem şeklinde sembolize edilebilir. Görünür içerikli rüyalar ise; günlük hayatımızda duyduğumuz, yaşadığımız olaylarla bağlantılı olarak gördüğümüz üstbeyin rüyalarıdır. Patronuna kızan bir işçinin rüyasında patronunu döverken görmesi buna örnek olarak verilebilir” dedi.

Cinsel içerikli rüyalar
Cinsel içerikli rüyaların toplumda pek iyiye yorulmadığını, tatsızlıklara, sıkıntılara, dedikodulara işaret ettiği yönünde bir inancın olduğunu söyleyen CİSED Başkanı Cinsel Terapist Dr. Cem Keçe; “Rüyaların görüldüğü REM uykusuna etkili moleküller arasında; asetilkolin, dopamin, ?-karbolin, dimetiltriptamin ve seks hormonları olarak bilinen östrojen ve testosteron vardır. Seks hormonlarının düzeyleri, FSH ve LH adlı moleküller tarafından kontrol edilir. LH hormonu, erkeklerde testosteron sentezini artırır. Rüyaların cinsel içeriği ve erkeklerde görülen cinsel organ sertleşmesi bu mekanizma ile meydana gelir. Cinsel içerikli rüyalar, genellikle cinsel isteklerin uzun süreli karşılanamamasına bağlı görülebilir” dedi.

Rüyada boşalma
İnsanların uykularında cinsel içerikli rüyalar görebileceğini ve erkeklerde bu sırada boşalma da olabileceğini söyleyen CİSED Başkanı Cinsel Terapist Dr. Cem Keçe; “Günlük yaşamda, bedensel gereksinimleri karşılayacak sıklıkta mastürbasyon yapmayan veya eşli cinsel etkinliklere giremeyen, aşırı kuralcı ve katı eğitim gören, gün boyunca aşırı cinsel uyarılmalar alan, yada uykuda cinsel organına fazlaca dokunan veya giyilen dar çamaşırların uyarmasına maruz kalan erkeklerde görülen rüyaların, cinsel içeriği veya kendisi hatırlanmasa bile boşalma olabilir. Cinsel içerikli rüyalar diğer rüyalara oranla daha uzun sürerler. Rüyada doğrudan doğruya uyarılma sonucu penis sertleşir ve bu da boşalmaya yol açar. Eğer ortalama 4-10 gün içinde yetişkin bir erkek mastürbasyon ile boşalmaz veya cinsel ilişki kurmazsa, vücut arkadan gelen yeni spermlere yer açmak için eski spermlerin olduğu meniyi uykudayken boşaltır. Gece boşalmalarından rahatsız olmamak için cinsel etkinliklerin arttırılması gerekir. Bu nedenle gece rüyada boşalmalar tamamen normal bir fiziksel olaydır, bir hastalık değildir” dedi.

Düş azması nedir?
Genç erkeklerde yani ergenlerde irade dışı düş azması adı verilen ve erkeğin elinde olmadan uykuda boşalması durumlarının sık yaşandığına dikkat çeken CİSED Başkanı Cinsel Terapist Dr. Cem Keçe; “Çünkü ergenlik döneminde hormonların etkisi ile fazla meni birikir ve meni kanalında bir gerilim doğurur. Bu da penisin sertleşmesini sağlar ve meninin boşaltılmasını gerektirir. Bu tür boşalmalarda zaman zaman rüya da görülür ve genç erkek uyandığı zaman rüyayı anımsamayabilir. Hamamcı olduk, kayadan düştük veya rüyacı olduk deyimleri buradaki boşalmaya bağlı yıkanma gerekliliğinden isim almıştır. Bu gençlerde kendi kendinden nefret etme, uykusuzluk, sinir krizleri, suçluluk duygusu veya huzursuzluk görülebilir” dedi.

Rüya ile kendi kendine terapi
Rüyaların insan psikolojisini düzenlediğinin altını çizen CİSED Başkanı Cinsel Terapist Dr. Cem Keçe; “İnsan beyni rüyalar sayesinde, kendi kendisine gece boyunca bir bakıma psikoterapi uygular, böylece kendini günlük hayatın zorluklarına hazırlar, yaralanmaları ve travmaları tamir eder, bilgilerini güçlendirir, öğrenmeyi kolaylaştırır, duygusal termostatlar olarak görev yapıp ruhsal durumu düzenler, bazen de cinsel içerikli rüyalarda olduğu gibi arzularınızı doyurur. Ama ne yaparsa yapsın ister biz hekimlere o kişi hakkında bilgi verir” dedi.

Rüyalar bilinçdışı takıntıların haykırmasıdır
Rüyaların aynı zamanda tedavi amaçlı olarak kullanılabildiğini söyleyen CİSED Başkanı Cinsel Terapist Dr. Cem Keçe; “Rüyalar ruhsal ve cinsel hastalıkları anlamak ve tedavi etmekte çok önemli bir yer tutar. Buna rüya analizi denir ve rüya tabiri ile karıştırmamak gerekir. -Hatırlananlar değil, hatırlanmayanlar hastalık yapar- sözünden hareketle, biz hekimler, cinsel terapiye aldığımız, vajinismus, orgazm olamama, erken boşalma ve iktidarsızlık vakalarında sıklıkla rüya analizini kullanıyoruz” dedi.


Ankara Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!