Kadınların yinelemeli boşalmalar yaşayabildikleri uzun süredir bilinmektedir. 1950 civarında Kinsey Raporu, ankete katılan kadınların %14’ünün bunu yaşadığını ortaya koymuştur. Birkaç yıl sonra ise Masters ve Johnson’un bilimsel araştırması bunun gayet tabii mümkün olduğunu onaylamıştır. Şu anda bazı erkeklerin de arka arkaya birden fazla boşalma yaşayabileceği tahmin edilmektedir.

ERKEKLER İÇİN YİNELEMELİ BOŞALMA

20. yüzyılın 70’li yıllarında Hartman ve Fithian isimli cinsellik araştırmacılarının laboratuar incelemeleri neticesinde erkeklerin de çoklu boşalmalar yaşayabileceği (meni çıkışı olsun olmasın) tahmin edilmiştir. Ancak erkekteki boşalma normalde bir boşalmayla eşit görüldüğünden izlenen erkeklerin gerçekten de cinsel doruk noktaları mı yaşadığı yoksa sadece aşırı ereksiyon halinde oldukları anlar mı yaşadıklarını kimse kesin olarak söyleyememektedir. Her halükârda bu arada kesinlikle çok yoğun ve derin bir cinsel haz yaşadılar; solunumları hızlanmıştır, nabızları da aynı şekilde ve kas gerginliği artmıştır. Deneklerden birinin on dakika içerisinde yedi adet tekli boşalma yaşadığı düşünülmektedir. Erkekler kendilerine hâkim olarak ve egzersiz yaparak yinelemeli boşalmalara ulaşmıştır: Uyluklarını ve kalça alt kaslarını germişlerdir ve gergin olan kasların yardımıyla idrar kanalını kapatarak boşalmayı geciktirmişlerdir.

Kalçadaki kas gerginliğini arttırmak için alt karın, kalça alt bölgesi ve uyluk kaslarını dönüşümlü olarak geriniz ve sonra yine rahat bırakınız.

Yinelemeli boşalmalar yaşayabilmek için sizi doğru kas hâkimiyetine ulaştıran birkaç yol vardır. Ancak bunun için zamana ve sabıra ihtiyacınız vardır:

1) Testislerinizi hareket ettirmeyi öğreniniz. Bunun için bacaklarınızı hafifçe aralayarak ayakta durunuz ve testis kaslarınızla testisleri yukarı çekiniz. Bunu her gün, mümkün olduğu kadar sık tekrarlayınız. Ağrınız olursa yapmayı kesin.

2) Kendinizde bir ereksiyon yaratın ve onu mümkün olduğu kadar uzun tutmaya çalışın.

3) Uyluklarınızı ve alt karnınızı mümkün olduğu kadar sık gerip rahat bırakınız. Biraz egzersizle 5 dakika boyunca bunu yapabilirsiniz, ancak bir kramp yaşamadan önce bırakınız.

4) Uzunca bir süre yüksek ereksiyonda olacağınız şekilde kendinizi yavaşça uyarınız. Boşalmaya çok yaklaştığınızı hissettiğinizde alt kalçanızı sıkınız. Bunun yeterli olmadığını hissettiğinizde Beautrais manevrasına veya Squeeze tekniğine geçiniz.

Beautrais manevrası için,boşalmanın hemen öncesinde olduğunuzu hissettiğinizde ve cinsel ilişkiyi uzatmak istediğinizde testislerinizi tutunuz ve onları oldukça sıkı bir biçimde aşağıya doğru çekiniz. Bu şekilde idrar kanalını bloke edersiniz ve boşalmayı engellemiş olursunuz.

Squeeze tekniği, boşalmayı engelleyen bir cinsel terapi tekniğidir. Partneriniz penisinizi sıkabilir (ne zaman sıkması gerektiğini ona söylemelisiniz), ama belki bunu kendinizin yapması daha kolay olur:

1) Penisi penis başının (penis ucunun altındaki kenar) altından başparmağınız ve iki veya üç parmağınızla daha sıkıca kavrayınız.
2) Boşalmanıza ramak kaldığında partnerinizden penisinizi iyice sıkmasını isteyin.

KADINLAR İÇİN YİNELEMELİ BOŞALMA

Her kadın yinelemeli boşalmayı bilmez, ama kadınlarda erkeklere oranla çok daha sık görülürler. Çoğu zaman kısa bir süre içerisinde bir dizi çeşitli boşalmalardan oluşurlar, bazen aralarında yalnızca birkaç saniye farkla, bazen daha uzun zaman aralıklarıyla. Kimi kadınlar bunu birbirine bağlı olan bir dizi hassas zevk doruk noktası gibi hissederken kimileriyse ardı ardına güçlü boşalmalar yaşamaktadır.

Hiç kimse bazı kadınlar yinelemeli boşalmalar yaşayabiliyorken bazılarının bunu neden yaşayamadığını bilmemektedir, ancak önemli olan uyarımı kesmemektir. Bir teori der ki: Vücutta ne kadar fazla testosteron varsa boşalma yaşamak o kadar kolay ve sık olur.

Yinelemeli boşalmalar için ilk doruk noktasından sonra cinsel uyarıma devam edilmelidir. O güçlü klitoral ereksiyonu korumalısınız. Partneriniz her şeyin bittiğini düşünüp olayı kesmek yerine cinsel ilişkiye devam etmelidir veya manüel olarak sizi uyarmaya devam etmelidir. Kendi kendinize deneyler yapıyorsanız aynı şekilde, boşalma sonrasında çok hassas olduğu için parmağınızı klitoristen çekmek yerine onu uyarmaya devam ediniz. İlk doruk noktasının ardından bir vibratörle de devam edebilir ve uyarımı böyle sürdürebilirsiniz.

Yinelemeli boşalmalar yaşamıyorsanız bunu bir başarısızlık olarak görmeyin. Bu garip bir şey değildir, erkeklerin ve kadınların çoğu bunu yaşamaz.


Ankara Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!