Botoks öncelikle yüzün etrafında ve çevresinde ince çizgilerin ve kırışıklıkların tedavisinde kullanılan, iyi bilinen, kanıtlanmış ve popüler bir kozmetik tedavi yöntemidir. Botoks tedavisi Botulinum Toksin Tip A’nın ticari adıdır. Bu, botulinum bakteri tarafından üretilen saflaştırılmış bir toksindir ve cilde enjeksiyon yoluyla yaşlanmanın belirtilerini tedavi etmek için çok küçük dozlarda kullanılır. Botoks yüzde kullanılabildiği kadar çene bölgesindeki kırışıkların tedavisinde de kullanılabilir.

Çene botoksunda botulinum toksini sorun alanına enjekte edilir ve ilişkili kasları felç ederek ve onları daraltarak cildin görünür şekilde kırışabilme yeteneğini azaltır. Çene bölgesindeki kırışıklıklar kişinin yaşlı görünmesine ve herhangi bir mimik yaptığında kırışıklık ve ince çizgilerin daha da belirginleşmesine neden olur. Bu gibi bir durumu önlemek için tercih edilen ameliyatsız tedavi yöntemi botokstur. Botoks herhangi bir yan etkisi olmayan güvenilir bir tedavi olduğunu FDA onayı alarak kanıtlamıştır.

Çene ucunda oluşan kırışıklıklardan kurtulmak isteyen kişiler genellikle botoks tedavisini tercih etmektedir. Çünkü botoks cerrahi bir tedavi değildir ve hasta uygulamanın hemen ardından günlük yaşantısına geri dönebilir. Ancak çene botoksu mutlaka deneyimli bir uzman tarafından uygulanmalıdır. Aksi halde istenmeyen yan etkiler oluşabileceği gibi yanlış kaslara enjekte edilen botulinum toksini kalıcı felce neden olabilir. Uzman olmayan bir kişi yanlış doz uygulaması yaparak daha kötü sonuçlara da neden olabilir.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!