Ben ameliyatı
Ben ameliyatı

Ben ameliyatı eskiden rutin yapılan ancak son 10-20 yılda tıbbın kullanımına sunulan teknolojik cihazlar sayesinde büyük oranda terk edilen bir tedavi şeklidir. Daha çok devlet hastanelerinde ve teknolojiye sahip olmayan kliniklerde uygulanmaktadır.

Ben ameliyatı benden 2-2.5 kat uzunlukta bir yerin kesilmesini gerektirir ve bu sebeple benin önceki haline kıyasla çok daha kötü görünen bir ameliyat izi ile sonuçlanır. Ameliyatsız tedavilerde ise ya hiç iz kalmamakta veya fark edilmez düzeylerde bir iz kalmaktadır.

Hastayı ameliyata razı etmek için söylenen

Benin kökünü almak için cerrahi şart

Tekrar etmemesi için keserek almak gerekir

İncelemek için parça almak lazım

Buna radyo frekans olmaz

Lazer kanser yapabilir

Gibi görüşlerin doğruluk payı yoktur tamamen hastayı daha pahalı yöntem olan cerrahiye razı etmek için uydurulmuş görüşlerdir ve kesinlikle inanmamak gerekir.

Sonuç olarak

Hangi tür ben olursa olsun kesinlikle tüm benler yüksek teknolojik cihazlarla ve ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilir. Asla ben ameliyatı düşünülmemeli ve benden daha kötü görünen bir yara izine sebep olunmamalıdır. İşin doğrusu hastayı ameliyata razı etmek yerine yatırım yapıp cihaz almak ve nasıl kullanıldığın öğrenip hastaya bu şansı tanımaktır. Ben aldırmayı düşünen kiş de tüm bu bilgilere göre araştırma yapmalı ve bilgi düzeyini artırıp sonra karar vermelidir.

Op.Dr.Atilla KAYA


İstanbul Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!