Balon sinoplasti

Balon sinoplasti
Sinüzit, bir çoğumuzun günlük yaşamını altüst eden, çalışma gücünü elinden alan oldukça yaygın ve kronikleştiğinde tedavisi için ameliyat gerekebilen bir hastalıktır. Yüz kemiklerinin içerisinde yer alan hava boşluklarının (sinüsler) sağlıklı olduğumuzda hiç fark etmediğimiz bir çok önemli görevi vardir. Soluduğumuz havayi nemlendirmek, süzmek, isitmak, ses tinimizi sekillendirmek gibi… Sinüslerin buruna açildiklari kanallarda olusan darliklar ve tikanikliklar görevlerini yerine getirememelerine ve siklikla kisiyi oldukça rahatsiz eden bazi yakinmalara yol açarlar.


Sinüzit bulgulari keyifsizlik, halsizlik, kafada dolgunluk, geniz akintisi gibi basit yakinmalar olabilecegi gibi siddetli bas agrisi, göz agrisi, burun tikanikligi olarak da karsimiza çikabilir.   Kroniklesmemis akut sinüzitlerin tedavisi siklikla ilaç tedavisidir. Kroniklesmeye yol açabilecek alerjik bir alt yapi varsa gerekli önlemlerin alinmasiyla ya da alerji tedavileriyle hastaligin ilerlemesi durdurulabilir. Ancak kronik sinüzitte ilaç tedavisine ek olarak sinüslerin burun bosluguna açilan kanallarinin cerrahi yöntemlerle açilmasi gerekebilir. Bu konuda simdiye kadar kullanilan en gelismis cerrahi yöntem endoskopik cihazlar yardimiyla yapilan cerrahi girisimlerdi.


Balon sinoplasti tekniği, uygun hastalarda seçilerek kullanildiginda hem süre olarak hem de burun yapilarina ve sinüs kanalina hiç zarar vermeden cerrahinin olusturabilecegi riskleri ortadan kaldirarak sinüzit tedavisinde yeni bir dönemi baslatmaktadir.


Balon sinoplasti teknigi tüm dünyada ve ülkemizde henüz çok az hekim tarafinda uygulanabilmektedir. Elbette zaman içerisinde yayginlasacak ve sinüzit nedeniyle sikinti çeken hastalar bu konforlu tedavi yöntemine ulasabileceklerdir.Kronik sinüzitteki temel sorun sinüs kanallarindaki tikanikliga bagli olarak sinüslere yeterinde havanin ulasamamasidir. Balon sinoplastinin temel prensibi de dokulara zarar vermeden incecik kateterler yardimiyla sinüs kanalina ulasip tikanmis olan bölgeyi genisletmek ve hastaligin düzelmesini saglamaktir.


Balon sinoplasti sinüziti olan her hastada uygulanabilir mi?
Polipli hastalarda ve etmoid sinüzitli hastalarda balon sinoplasti teknigi tek basina yeterli degildir. Bu tip hastalarda mutlaka endoskopik sinüs cerrahisi uygulanmalidir.


Balon sinoplasti tekniginde hastanede yatmak gerekir mi?
Bu teknik uygulamasi son derece kolay ve kisinin hastanede kalmasini gerektirmeyen bir tekniktir. Uygulamadan 4-5 saat sonra kisi günlük yasantisina devam edebilmektedir.


Balon sinoplasti uygulanan hastalarda ağrı olmakta mıdır?
imdiye kadar uygulanan sinüzit ameliyatlarinda buruna tampon uygulanmakta idi. Balon sinoplasti de dokulara hiçbir kesi yapilmadigindan kanama hiç olmamakta ve dolayisiyla tampon konmamaktadir. Bu nedenle hiç agri olmamaktadir.

Bu makale 15 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Prof. Dr. Rauf Tahamiler

Prof. Dr. Rauf TAHAMİLER, 9 Eylül1964 tarihinde doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından 1985 yılında başladığı tıp eğitimini İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi'nde 1991 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise yine 1İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi'nde yapmış ve 1996 yılında Kulak, Burun, Boğaz Hastalıkları Uzmanı olmuştur. Uzmanlık eğitimi sonrasında 1997-2000 yılları arasında İstanbul Central Hospital'da, 2000 -2004 yılları arasında New World Health Group'ta, 2005-2007 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi KBB Bölümü'nde, 2007- 2011 yılları arasında İstanbul Ersoy Hastanesi'nde , 2009-2011 yılları arasında ise Denge Hastanesi'nde görev yapmış olan Prof. Dr. Rauf TAHAMİLER, mesleki çalışmalarına 2011 yılından beri Avicenna Hospital'da devam etmektedir. 20 ...

Etiketler
Balon sinoplasti
Prof. Dr. Rauf Tahamiler
Prof. Dr. Rauf Tahamiler
İstanbul - Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB
Facebook Twitter Instagram Youtube