Aralık'sız diyet

Aralık'sız diyet

Yılın son ayı, kış mevsiminin ilk ayı Aralık! Soğuklar iyice bastırdı, daha da bastıracak. Yaprak dökümünün olduğu-sonlandığı, zemheri ve erbain soğuklarının hissedildiği günler.. Rengarenk meyveleri ve sebzeleriyle, doğa içimizi ısıtacak tatlar yetiştiriyor.

Gelişen teknolojiyle mevsimi olmasa da çoğu besine ulaşabiliyoruz, raf ömrü uzun yiyecek seçeneklerini bulabiliyoruz. Günümüzde yediğimiz besinlerin nasıl ve hangi koşullarda yetiştirildiği konusunda yeteri kadar bilgi sahibi değiliz maalesef. Özellikle tarımda kullanılan tohumlar ve tarım ilaçlarının kontrolsüz tüketimi sağlığımızı olumsuz etkiliyor.

Bu nedenle sağlıklı bir yaşam için mevsimde yetişen sebze ve meyve tüketimeye dikkat etmeliyiz. Özellikle büyüme çağındaki çocuklar ve bebeklerin beslenmesinde güvenilir gıda tüketimine dikkat etmek gerekmekte. Aynı zamanda gebe ve emzikliler ile kanser hastalarının da yedikleri besinler kadar besinlerin sağlık ve hijyen koşullarına dikkat etmeleri çok önemli.

Aralık ayında hangi sebzeler yenir?

Aralık ayında tüketmemiz gereken sebzelerin çoğu yeşil yapraklılardan oluşuyor.

Bu sebzeler: Havuç, şalgam, ıspanak, yer elması, pırasa, lahana (kırmızı ve beyaz), turp (beyaz, kırmızı, siyah), pancar, kara lahana, bal kabağı, karnabahar, kereviz.

Peki Aralık ayında hangi meyveleri tüketmeliyiz?

Kışın gelmesiyle birlikte hastalıklarda artıyor. Hastalıklardan kurtulmak ve önlem almak için meyve tüketimine dikkat etmeliyiz.

Bu meyveler: Elma, armut, mandalina, portakal,nar,yerli muz,limon,greyfurt ve ayva, kivi, muşmula.

Aralık ayında hangi balık türleri yenir?

Kuşkusuzdur ki balık, kış ayının vazgeçilmez yiyeceklerinden biri. Balık içerisinde omega 3 başta olmak üzere A, B2, B3, B12, D ve E vitaminleri ve folik asit, fosfor, kalsiyum, sodyum, selenyum bulundurur. Bu yüzden balığı sofralarımızdan eksik etmemeliyiz.

Aralık ayı boyunca tüketilmesi gerek balık türleri: Palamut, lüfer, uskumru, çipura, hamsi, sardalye, torik,tekir.

Aralık ayında hangi yemişler tüketilmeli?

Kestane. İster ocakta, ister fırında kestane yapabiliriz.

Aralık ayı evinize aralıksız bolluk ve bereket getirsin. Kendinize ve sevdiklerinize iyi bakın, sağlıkla kalın...

Bu makale 13 Aralık 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Dyt. Hülya Özel Altek

Dyt.Hülya Özel, Afyon Kocatepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nde başlamış olduğu eğitimini başarı ile tamamlayarak 2017 yılında Beslenme ve Diyetetik Uzmanı olmuştur. 

Dyt.Hülya Özel, Mesleki çalışmalarına Mediform ve Batman B-fit Kadınlara Özel Spor Merkezi'nde devam etmektedir.

Etiketler
Sağlıklı zayıflama
Dyt. Hülya Özel Altek
Dyt. Hülya Özel Altek
Ankara - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube