Ameliyat sonrası hasta bilgilendirme
Ameliyat sonrası hasta bilgilendirme

Geçirmiş olduğunuz ameliyat sonrası eve giecek duruma gelmiş olmanız bizi de çok mutlu ediyor. Bu kitapçık bir çok sorunuza cevap vermek daha hızlı iyleşmenize katkıda bulunmak, ameliyat sonrası evde neler yapmanız ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatmak amacıyla hazırlanmıştır. Eve gitmeden önce doktorunuz ya da hemşireniz, evde bakımınız ile ilgili sorularınızı cevaplayacak ve ameliyatınızden sonra neler yapmanız gerktiğini anlatacaktır. Bu konular ile ilgili olarak doktorunuz yada hemşirenizle görüşürken yanınızda aile üyelerinden yada arkadaşlarınzdan birisinin bulunmasında fayda vardır. ameliyat sonrası evde de iyi bir bakım ve bazı konulara dikkat edilmesi iyileşmenize yardımcı olacak. İyileşme sürecinizi hızlandıracaktır.

Bu yazıyı okuduğunuzda;

Ağrınız olduğunda ne yapacağınızı,

Evde karşılaşabileciğiniz sorunları,

Bir sorun çıktığında ne yapacağınızı, ne zaman cerrahınıza haber vermeniz gerekitğini öğreneceksiniz.

Ağrı

Cerrahi işlem sonrası bazı ağrılarınız olabilir. Ağrı kesiciler, kendinizi daha iyi hissetmenizi ve sağlığınıza daha çabuk kavuşmanızı sağlar. Ağrı kesici ilaçları rasgele kullanmayınız, doktorunuzun önerilerine uyunuz. Ağrı kesici ilacınızı kullanırken alkol almayınız. Bu ilaçlardan bazıları sizde uyku hali yaratabileceğinden, araba ve elektirikli aletler ya da makineler kullanmayınız.

Ameliyat sonrası aldığınız ağrı kesiciler ve diğer nedenlerden dolayı bağırsak hareketlerinde yavaşlama olabilir. Lifli gıdalar ve bol su almak, bu geçici sorunu önlemeye yardımcı olacaktır. Ağrı kesicilerle birlikte alacağınız diğer ilaçlar hakkında doktorunuz/ hemşireniz size gerekli bilgiyi verecektir. Aşağıdaki durumlar söz konusu olduğunda mutlaka cerrahınıza haber veriniz: Ağrı kesici aldıktan bir saat sonra ağrınız hala devam ediyorsa (ilaç yeterli kadar güçlü olmaya bilir.) Kendinizi iyi hissetmiyorsanız bulantı, kusma ya da deri döküntüleri varsa (İsilik, kaşınma ya da kabarma)

Ameliyat Kesiği Yerinin Bakımı

Ameliyat yarası üzerinde pansuman bulunabilir.Ayrıca ,ameliyatta konulmuş bulunan tüp ve drenler henüz çıkarılmamış olabilir.Tüp ve drenlerle ilgili olarak doktorunuzun önerilerine uyunuz.

Enfeksiyon Takibi

Ameliyat yeri ve çevresinde kızarıklık,şişlik ve ağrı varsa,vücut ısınız 38 C yi geçerse,lütfen doktorunuzu durumdan haberdar ediniz.Bu bulgular enfeksiyon bulgusu olabilir.Bu nedenle günde iki kez ateşinizi ölçünüz. Dikişleriniz,eğer gizli dikiş değilse,ameliyat bölgesine ve sizin özel durumunuza bağlı olarak 4-15 günde alınır. Ameliyat kesiği yerinde pansumanınızda ıslanma olursa veya direniniz kazayla yerinden çıkarsa,heyecana kapılmayınız,hemen doktorunuzu arayınız. Tüp ve drenlerle ilgili gerekli bilgiler size doktorunuz tarafından detaylı olarak verilecektir. Doktorunuz izin verene kadar banyo yapmayınız.Ameliyat yerinde dreniniz yoksa genellikle ameliyattan 24-48 saat sonra banyo yapabilirsiniz.Durumunuzla ilgili olarak doktorunuz ve hemşireniz size gerekli Bilgiyi verecektir.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!