Aile danışmanlığı nedir, aile danışmanı kimdir?
Aile danışmanlığı nedir, aile danışmanı kimdir?

Merhabalar,

Sizlere kısaca aile danışmanlığından bahsetmek istiyorum. Ama öncesinde “aile” nedir, onu tanımlayalım. "Aile nedir?" diye sorulduğunda hepimizin ezberden “toplumun en küçük yapı birimidir” dediğini duyar gibiyim =) Evet, bu doğru bir ifade ama biraz daha detaylı tanımlayacak olursak:

Aile: Kan bağı, evlilik ve diğer yasal yollardan aralarında akrabalık ilişkisi bulunan ve çoğunlukla aynı evde yaşayan bireylerden oluşan; bireylerin cinsel, psikolojik, sosyal ve ekonomik ihtiyaçlarının karşılandığı, topluma uyum ve katılımlarının sağlandığı ve düzenlendiği temel toplumsal birimdir.

Bu durumda aile danışmanlarının temel görevi aile sistemi içerisindeki işlev bozukluklarının aile bireyleri tarafından fark edilmesini ve sorunların çözümüne yönelik çalışılmasını sağlamaktır.

Aile danışmanlığında genellikle eşler/çiftler arasındaki işlev bozukluklarıyla ilgili çalışılsa da ebeveyn-çocuk, büyük ebeveyn-çocuk gibi ailedeki diğer bireyler ile de çalışılmaktadır.

Belirtmekte özellikle yarar gördüğüm ve çok önemli bulduğum bir konu ise;

Aile danışmanları, ailede var olan sorunu aile bireyleri adına çözmez. Sorunların çözüleceğini de garanti edemez. Yukarıda da bahsettiğim gibi aile danışmanının görevi, aile bireylerinin ilişkide var olan sorunlarını fark etmelerine ve bu sorunu çözmek istiyorlarsa buna yönelik çözümler üretmelerine destek olmaktır.

Unutmayın, her sorun kendi içinde çözümü de barındırır. Sorunu tanımlamak, çözüme dair atılacak en önemli ve büyük adımdır.

Haydi, bugün hepimiz ailelerimize onları sevdiğimizi ifade edelim! =)

Sevgilerimle


Ankara Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!