Doç. Dr. Özgül Akın Şenkal

Dil Konuşma Bozuklukları - Adana

Afazi, Artikülasyon Bozukluğu, Kekemelik

Takvim talep et Değerlendir Soru Sor

Uzmanın Adresi

Gazipaşa Bulv. No:52 Pınar Apt. Zemin Kat (Finansbank yanı)  Seyhan, Adana
Jalp İşitme Merkezi

Bu adres için online randevu alınamıyor.

İmkanlar
Kredi kartı ile ödeme Nakit

Özgül Akın Şenkal Hakkında

Özgül Akın Şenkal Kimdir?

Doç Dr. Özgül AKIN ŞENKAL, 1973 yılında Ankara’da doğmuştur. 1982- 1983 yılları arasında İhsan Sungu İlköğretim Okulu’nda orta öğrenimini, 1989- 1990 yılları arasında Ankara Anadolu Lisesi Almanca Bölümü'nde lise öğrenimi bitirmiştir. 1993-1994 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu’nda lisans eğitimini tamamlamıştır. 1994-2004 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nda Öğretim Görevlisi olarak çalışırken, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Programında 1998 yılında yüksek lisans eğitimini, 2002 yılında ise doktora çalışmalarını tamamlamıştır.

Doç Dr. Özgül AKIN ŞENKAL, 2004 yılında Almanya Würzburg Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı’nda misafir öğretim üyesi olarak çalışırken "Bilingual Çocuklarda Odyolojik Konuşma Testleri" üzerinde postdoktora çalışmasını yapmıştır. 2005- 2008 yılları arasında Ankara Meders Medikal firmasında görev yaparken Avusturya Medel Koklear İmplant firmasının cihazını kullanan çocukların rehabilitasyon süreçlerini takip etmiştir. 2008 yılında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı’nda Uzman Doktor olarak çalışmıştır. Mesleki hayatında ve çalışmalarında daha ileriye gidebilmek amacıyla 2010 yılında Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı’nda Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya başlamış ve Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Programı’nda dersler vermiştir.

2011 yılında Yardımcı Doçent olarak atanmış ve Adana Başkent Üniversitesi Güzelyalı Polikliniklerinde Konuşma ve Dil Merkezi’nde Dil ve Konuşma Bozuklukları üzerine bir yıl içinde yaklaşık 1000 çocuk ve yetişkin bireye terapi vermiştir. Yılda 300'e yakın çocukla kekemelik, 250'ye yakın kişiyle ses kısıklığı/bozukluğu ve gecikmiş konuşma, artikülasyon bozukluğu ve öğrenme güçlüğüne bağlı konuşma bozuklukları gibi konularda ilgilenmiştir.

Doç Dr. Özgül AKIN ŞENKAL'ın, Hacettepe Üniversitesi’nde eğitimine devam ederken ağırlıklı olarak çalıştığı konu olan “Okul Çağı Çocuklarda Ses Bozukluğu” ile ilgili yayınları yurt dışında ve yurt içinde oldukça fazla atıf almaktadır. Doçentlik unvanını aldığı 2014 yılından beri Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümünde, Dil ve Konuşma Bozuklukları alanındaki eğitim programlarının yaygınlaştırılması ve en çok rastlanan engel tipi olarak karşımıza çıkan dil ve konuşma bozuklukları konusunda, toplumda bilincini arttırmak için çalışmalarını aktif olarak sürdürmektedir. Ayrıca kendisi evli ve bir çocuk annesidir.

Diploma aldığı kurum
 • HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ
Yabancı Diller
 • İngilizce
İlgilendiği Hastalıklar
 • Afazi
 • Artikülasyon Bozukluğu
 • Kekemelik
 • Dudak Damak Yarıklığı
 • Gecikmiş dil - konuşma

Özgül Akın Şenkal Hakkında Değerlendirme Yapın

Değerlendir

Hakkında değerlendirme yapın

Doç. Dr. Özgül Akın Şenkal tanıyorsanız ya da hastalığınızla ilgili ziyaret ettiyseniz görüşlerinizi, şikayetlerinizi yazabilirsiniz.

Değerlendir

Özgül Akın Şenkal Cevapladığı Sorular

Soru Sor
 • Konuşma akıcılığı

  Hocam merhaba bnde kürt gibi konuşma var yani kelimeleri düzgün çıkaramıyorum akıcı konuşamıyorum dilim tam dönmüyo kısık sesle konuşunca biraz tatminkar ama yüksek sesle konuşunca alakasız kelimer telaffuzu yanlış çıkıyor problemim nedir hocam ayrıca okumam gelişssin diye kitabı sesli okuyorum am... devamı

  Doktor Cevabı:

  Doç. Dr. Özgül Akın Şenkal

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Konuşmada kelimeleri birleştirme

  Merhaba, 24 yaşında genç bir erkeğim. üniversiteden mezun oldum ama öğrencilik hayatım hala devam ediyor diyebiliriz. hızlı konuşan biri sayılırım. benim sorum şu olacak özgül hanım; - konuşurken bazen duraksayıp kullanabileceğim kelime düşünüyorum, aklıma konuşmayı devam ettirecek kelime gelmediği... devamı

  Doktor Cevabı:

  Doç. Dr. Özgül Akın Şenkal

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

?

Soru sorun

Merak ettiğiniz konular hakkında danışabilirsiniz. Benzer soruları olan ziyaretçilerin bilgilenmesi amacıyla sorunuz yayınlanacaktır.

Soru Sor
Bu hekim siz misiniz?
Bilgileri güncelle


.