AM
Soru Sahibi
7 Ağustos 2008 16:03

slm hocam ben 43 yaşında hebatit b taşıyıcısıyım.ast:51 alt:86 çıkınca antı

slm hocam ben 43 yaşında hebatit b taşıyıcısıyım.ast:51 alt:86 çıkınca antıhbs :0,0 ve hbsag:5220 çıktı.sonra hbv dna(pcr) istendi oda 1583,26 kopya/mL 1 ıu/mL:5,26 kopyamL 1 pg:*** *** ** kopya/mL çıktı dr&#39um Bana 3 ay sonra gel dedi benim hastalık durumum nedir.riski nedir normal değerleri nedir hbv dna&#39nın tşk ederim.saygolar

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Raşide Atıl
Pratisyen Hekimlik

İyi günler.. Kronik Hepatit B enfeksiyonunda bazı tedavi kriterlerimiz mevcut.Karaciğer enzimleriniz (özellikle ALT ) yüksek ancak DNA sonucunuz negatif olması nedeni ile şimdilik doktorunuzun da size önerdiği şekilde karaciğer enzimlerinizi takip etmek gerekiyor.Şu an tedavi ihtiyacınız yok. HBV DNA nın sınırları ise HBe Ag dediğimiz bir başka teste göre değişmekte. Eğer bu antijen pozitif ise *** *** ** kopya üzeri, negatif ise *** *** ** kopya üzeri yüksek olarak değerlendirilmekte. Bu test vücuttaki virüs miktarını göstermekte. Sizin sonucunuz negatif olduğu için henüz tedavi ihtiyacınız yok, düzenli olarak takiplerinize gidiniz. Saygılar ve sağlıklı günler...

11 Ağustos 2008 09:57