OM
Soru Sahibi
23 Eylül 2008 11:34

Merhaba hocam, hiv virüsü iç çamaşırda ne kadar yaşayabilir? Kurumuş olan k

Merhaba hocam, hiv virüsü iç çamaşırda ne kadar yaşayabilir? Kurumuş olan kan veya salgıdaki virüs nemli, ıslak v.s ortamda tekrar canlanabilir mi? 1 hafta sonra yara v.s ile temas ederse bulaşıcı olabilir mi? Teşekkür ve saygılarımla....

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Raşide Atıl
Pratisyen Hekimlik

HIV virüsü zarflı bir virüs olması nedeni ile dış ortama son derece dayanıksızdır. Tekrar canlanması yada 1 hafta sonrasında hala vücut salgılarında canlı kalma ihtimali kesinlikle sözkonusu değildir. Saygılarımla...

25 Eylül 2008 15:34