DN
Soru Sahibi
19 Haziran 2008 18:28

merhaba hocam bi soru sormak istiyorum benim nişanlım hepatit B taşıyıcısı

merhaba hocam bi soru sormak istiyorum benim nişanlım hepatit B taşıyıcısı bana dedigine göre enzimleri düşükmüş peki bu hastalıktan kurtulam şansı yok sanırım peki bana zararları ne?teşekürederim saygılar...

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Raşide Atıl
Pratisyen Hekimlik

İyi günler. Eğer nişanlınız Hepatit B taşıyıcısı ise size mutlaka aşılanmanızı öneririm. Bu hastalığın bulaş yolları kan ve cinsel yol aracılıklı. Sizin de risk altında olmanız nedeni ile 3 kez tekrarlanan bu aşılama ile size bulaşma tamamen engellenebilir. Nişanlınızın ise inaktif dönemde olması nedeni ile 6 aylık ara ile karaciğer tahlillerini yaptırması ve enzimlerin yükseldiği dönemde HBV DNA adını verdiğimiz testi yapılarak gerektiğinde tedavi alması gerekebilir.Size önerim mutlaka aşılanmanız, nişanlınıza önerim kontrollerini aksatmaması. Sağlıklı günler dilerim...

26 Haziran 2008 13:55