TS
Soru Sahibi
17 Haziran 2008 19:41

iyi günler.bursada öğrenciyim.7 haziranda arkadaşımın kolunda bi böcek vard

iyi günler.bursada öğrenciyim.7 haziranda arkadaşımın kolunda bi böcek vardı.cıkmıyo dedi.keneden şüphelendik ama emin olamadık.ve ben böceği çıkardım.zor cıktı kolundan kafası içrideydi.ama ben cıkardıgımda hala yaşıyodu.kolunun içinde bişey kaldıgını sanmıyorum.3 gün sonra 10 haziranda doktora gittik ama şimdi bişey yapamayız bi belirti olursa gel dediler.1 haftadan fazla oldu ikimizde de bişey yok.artık olmaz diyebilirmiyiz?beni bu konuda bilgilendirirmsnz?cevabınızı bekliyorum.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Raşide Atıl
Pratisyen Hekimlik

İyi günler dileyerek başlamak istiyorum. Kene ısırması ile oluşan kırım kongo kanamalı ateşi hastalığının inkübasyon süresi yani ısırılma sonrasından ( eğer kene virüs taşıyan cinsten ise) hastalığın ortaya çıktığı zamana kadar geçen süre 10 gündür.Keneyi çıkardığınızı belirtmişsiniz, size de söylenildiği gibi bu 10 gün içerisinde ateş, şiddetli halsizlik, eklem ağrıları, bulantı kusma ishal, burun kanaması, idrarda gaitada kan görülmesi gibi kanama bulguları oluşmamış ise ki sizin 11 gün olmuş, artık endişelenmenizi gerektirecek bir durum bulunmamaktadır. Bundan sonrası için kene ile temas olasılığının yüksek olduğu yerlere giderken kapalı kıyafetleri tercih etmenizi, seyahat sonrası vücudu kene açısından taramanızı, eczanelerde bulabileceğiniz giysilerinizde kullanabileceğiniz kene kovucu repellentleri kullanmanızı önerir, sağlıklı günler dilerim

18 Haziran 2008 14:06