BB
Soru Sahibi
18 Haziran 2008 19:16

dr hanım mrb ben kaş aldırmak için gittiğim kuaförde birkaç kez yabancı uyr

dr hanım mrb ben kaş aldırmak için gittiğim kuaförde birkaç kez yabancı uyruklu kadınlarla karşılaştım ve açıkçası korktum kaş alınırken kullanılan malzemlerden cımbızdan ya da ipten aids bulaşma riski nedir?yanıtlarsanız çok sevinirim.

2 cevap
Cevaplar (2)
Uzm. Dr. Raşide Atıl
Pratisyen Hekimlik

iyi günler dileyerek başlamak istiyorum, HIV virüsü dış etkenlere dayanıksız bir virüstür. Kan temasının olabileceği özel malzemelerin ortak kullanımı ile bulaşma ihtimali çok düşüktür hatta yoktur denebilir.Ancak yine de bu tür işlemler sırasında(manikür,pedikür,epilasyon) sadece size ait malzeme kullanmanızı öneririm çünkü HIV virüsünün yanısıra özel eşyaların kullanımı ile Hepatit B ve Hepatit C virüsünün bulaşma ihtimali de bulunmaktadır. Sonuç olarak şu an için endişelenmenizi gerektiren bir durum görünmemekle birlikte sonrası için önlem almanızda fayda var. Sağlıklı günler dileğiyle..

19 Haziran 2008 10:03
BB
Soru Sahibi

cevabınız için çok teşekkür ederim doktor hanım.hiv testi yaptırmama gerek yok değil mi?iyi günler.

4 Temmuz 2008 23:14
Uzm. Dr. Raşide Atıl
Pratisyen Hekimlik

Hayır. Test yaptırmanıza gerek yok, ancak içinizi rahatlatmak adına Anti HIV1/ HIV2 testi yaptırabilirsiniz. Saygılar...

7 Temmuz 2008 14:57