ÖB
Soru Sahibi
1 Nisan 2024 01:02

Cinsel İstismar Travması

Hocam ben 12 yaşından 16 yaşına kadar cinsel istismara maruz kaldım. Bu sebeple insanlara güvenmekte sorun yaşıyorum. 5 yıldır prozac, xanax, selectra bir çok ilaç kullandım fakat ilişki kuramayacak durumdayım. Hangi terapi yönteminin faydasını görürüm. Bu sorun düzelebilir mi?

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Kl. Psk. Onur Cansız
Klinik Psikolog , Psikoloji , Aile Danışmanı (Psikolog)

Merhaba, öncelikle yaşadığınız durum için çok üzgünüm. Cinsel istismar kendimize dönük algımızı ve dış dünyaya dönük algımız üstünde yıkıcı sorunlara sebebiyet veren bir durum. Bu sebeple mutlaka Travmatik anıların çalışılması için (Şema Terapi ve EMDR) terapi yöntemlerinden destek almanızı öneririm. Travma kişilerin benlik saygısını ve dış dünyaya dönük inançları zedelediği için şuan böyle bir sorun yaşamanıza sebebiyet vermektedir. Travmatik anıların olduğu danışanların mutlaka psikoterapi sürecine başlaması şuan yaşadıkları semptomların azalmasına sebebiyet vermektedir. Saygılarımla...

1 Nisan 2024 01:05