ÖÖ
Soru Sahibi
25 Haziran 2008 22:04

babam tam 2ay önce ankaranın bir köyünde bahçede yaşayan bir köpekten eliyl

babam tam 2ay önce ankaranın bir köyünde bahçede yaşayan bir köpekten eliyle kene aldı ve attı ellerini yıkadı.kullandığı şeker ilacı dolayısıyla bulantıları o dönemde vardı ve olaydan 12 gün sonrada birkere kustu yaşı dolayısıyla da bacaklarında kireçlenme ağrıları olduğundan bunların kene belirtisi olup olmadığını anlayamadık ama ateş ve dişetinde yada idrarda kanama olabileceği söyleniyor bu belirtiler olmadı.Başka belirtiler nelerdir?size bu konuda danışmak istedim teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Raşide Atıl
Pratisyen Hekimlik

İyi günler. Aslına bakarsanız kene aracılıklı bulaşan pek çok hastalık var. Kırım kongo kanamalı ateşi (KKKA)adını verdiğimiz hastalık ise bu mevsimde sık gördüğümüz, kanamalarla ciddi seyredebilen kene aracılıklı bulaşan hastalıklardan bir tanesi. Belirttiğiniz temas 2 ay önce olmuş.KKKA için hastalığın oluşma süresi en fazla 13 gündür, o nedenle üzerinden 2 ay geçmiş olması bu hastalık açısından artık babanızın risk altında olmadığını gösteriyor. Kusma ve eklem ağrıları başka sebeplerden kaynaklanıyor olabilir. Bu açıdan en yakın sağlık merkezinde muayene olmasını önerir sağlıklı günler dilerim

26 Haziran 2008 13:49