E
Soru Sahibi
3 Nisan 2008 18:50

acillllllll merhaba hocam ben roacccotane ilacini kullaniyorum sanirim hami

acillllllll merhaba hocam ben roacccotane ilacini kullaniyorum sanirim hamileyim hemen biraksam bi yarari olurmu yoksa kürtajmi olmam lazım

1 cevap
Cevaplar (1)

Esra Hanım merhaba, Roaccutane, doğumsal defekt riski yüksek bir ilaç olup, doğurganlık çağındaki kadınlarda tedavi öncesinde gebelik testinin negatifliği görülürek tedaviye başlanmakta, tedavi sırasında etkili bir korunma yöntemi kullanılması önerilmektedir.Tedavi bitiminden sonra en az 1 ay gebe kalınmaması gerekmektedir. Bu nedenle doğal olarak, şu anda ilacı kesmeniz gerekse de, bu doğumsal defekt oluşmayacağı anlamına gelmemektedir. Gebeliğin devamı veya sonlandırılması konusunu -ki öncelikle gebe olduğunuzdan emin olmalısınız- doktorunuz ile birlikte değerlendirerek karar vermelisiniz. Sağlıcakla kalın. Dr.Savaş Yaylı

4 Nisan 2008 00:12