Zayıflamada doğru stratejiler

Zayıflamada doğru stratejiler

Zayıflamak ve onu koruyabilmek için dengeli bir beslenme planı içinde olmalı ve profesyonel bir egzersiz programı yürütmelisiniz.

Doğru zayıflama stratejisini oluşturabilmek için işe önce kaç kalori ihtiyacınız olduğunu bulmakla başlayabilirsiniz.Bu kalori vücudunuzun fiziksel ve zihinsel aktivite için ihtiyaç duyduğu enerjinin tümü yani ‘’Bazal Metabolizma Hızı (BMH) ’’ anlamına gelmektedir.
Cinsiyetimiz,vücut ağırlığımız,boy ölçümüz,yaşımız,aktivite düzeyimiz,kas ağırlığımız,matematiksel olarak metabolizma hızımızı etkileyen faktörlerdendir.Bazal metabolizma hızınız için uzmanlardan veya hesaplamalardan kendi kendizine yardım alıp bazal metabolizma hızınızı bulabilirsiniz.

Tabiki iş bu hızı bulmak ile bitmiyor. İş bu hızın, yani sizin hayatınıza devam etmeniz için gereken kalori ihtiyacınızı yavaş yavaş kısıtlamaktan geçiyor. Sadece ‘’kısıtlamak’’ ise aslında basit bir kelime olarak kalır. Çünkü sizin kısıtlamadan daha da öte bu rakamı hayatınızda beslenmeye entegre ederken alacağınız; karbonhidrat,yağ ve protein oranlarına çok dikkat etmeniz gerekir.Tam da bu noktada biz ‘’diyetisyenlere’’ iş düşer.Çünkü devamlı benzer programları yürüttüğünüzde ister istemez o beslenmeye vücut alışır ve kilonuz plato dediğimiz koruma dönemine geçer. Burada da küçük müdahalelerle, akıllıca yapılan ‘’sağlıklı’’ değişikliklerle kilo verme hızınızı tekrar eski hızına kavuşturabiliriz.

Kilo vermeye çalışırken çoğu kişinin yaptığı en büyük yanlış kalori kısıtlamasının çok büyük çoğunluğunu en başta yapmaktır.Diyete başlamak isteyen bir kişi bazen çok sabırsız davranabilir ve sabırsızlıktan gelen bir motivasyonla bu işe başlar.Fakat sabırsızlıktan doğan bu geçici motivasyon kişiyi fazlasıyla aç bırakıp çoğu zaman yanlış stratejilere yönlendirdiği için kişinin motivasyonu hızlıca azalır ve kişi tahammülsüzleşmeye başlar.Motivasyonun azalmasını bu dönemde etkileyen bir çok etmen vardır.

Kişi ya karbonhidratları hayatından tamamen çıkarır ve bir süre bu doğru zannettiği programa uyum sağladıktan sonra vücudun doğal olarak geliştirdiği devleşen karbonhidrat açlığına yenik düşer.Hızlıca tekrar kilo almaya başlar.
Olası bir diğer senaryo ise şöyle; bu kez yine diyete başlayan kişi kendine karbonhidratları düşmen seçer ve diyete karbobhidratları keserek başlar.Bu sebeple de vücut bir süre sonra kas kaybetmeye devam etmemek için metabolizma hızını yavaşlatmaya başlar ve tabi akabinde de kilo verme hızı yavaşlar.Tartıda umduğu sonucu göremeyen kişinin ise diyeti bırakma bahanesi olur ve diyet sonlanır. Yavaşlayan metabolizma hızı da kişiye bundan sonraki yaşamında hediye kalır.
Oysaki burda düşünmemiz gereken; diyet bırakılıp başlanacak bir eylem değildir. Bu şekilde diyet yaparsak eğer bu eylem daha sürdürülebilir hal alacaktır ve böylece yaşam tarzı haline gelecektir. 

Kalorisi bazal metabolizma hızına göre ve aktivite düzeyine göre ayarlanmış,karbonhidratların çeşidine göre gerektiği kadar alınan yani basit şeker dediğimiz her türlü glukoz ,glukoz şurubu,mısır-fruktoz şurubu eklenmiş gıdaları,asitli ya da asitsiz meşrubatları,bisküvi,kek,şekerlemeleri minimuma indirgeyerek tatlı isteğini azaltabilmek için beslenme programınızda tam tahıllara ,bulgura ve meyveye yer vererek, proteini ve yağı günlük kalori alımına göre ayarlarsanız zayıflamaya başlayabilirsiniz.

Tamamen kısıtlı bir liste yerine arada ufak tefek kaçamaklar yaparak bu işi kalıcı kılabilirsiniz. Zaman zaman tabiki kilo verme hızınızda yavaşlamalar olacaktır, kilo vermenin yavaşlamasının uzun sürmesi durumunda da kendinizi hırpalamayarak bundan sonra hayat boyu sürdürebileceğiniz tarzda bir spora başlayabilirsiniz.
Dengeli beslenip, sporu şiddetine göre dönem dönem değiştirerek hayat boyu bulunduğunuz ve istediğiniz kiloyu koruyabilirsiniz.

Bu makale 18 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Dyt. Zeynep Işıl KÜÇÜKGÖNCÜ, 1987 yılında Tarsus - Mersin'de doğmuştur. Lisans eğitimini 2010 yılında Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nde tamamlamış ve Diyetisyen unvanı almıştır. Üniversite eğitimi boyunca pek çok kurumda staj yapmış olan Dyt. Zeynep Işıl KÜÇÜKGÖNCÜ, henüz öğrenciyken mesleki deneyim edinmeye başlamıştır. 2009 yılı Eylül-Kasım aylarında Kadıköy Acıbadem Hastanesi'nde Klinik - Poliklinik stajını, 2009 yılı Kasım-Aralık aylarında Ankara Başkent Üniversitesi Hastanesi'nde kurum beslenmesi stajını, 2010 yılında Ankara Yıldırım Bayezit Eğitim Araştırma Hastanesi, Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde Klinik ve Poliklinik stajını ve 2010 yılında ise Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi Klinik ve Poliklinik stajlarını tamamlamıştır. Mezuniyetinin hemen ardından 2010-2015 yılları arasında Kızılay Altıntepe Tı ...

Etiketler
Kilo alımının kontrolü
Dyt. Zeynep Işıl Küçükgöncü
Dyt. Zeynep Işıl Küçükgöncü
İstanbul - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube