Kilo vermeyi amaçlayan birçok birey yemeği kesmeden, yediği yiyeceğin miktarını azaltmadan kolayca kilo vermenin peşine düştüğü için zayıflamaya yönelik diyet destekleyicileri cazip ve etkileyici olmaktadır.

internette,eczanelerde ve birçok marketlerde artık 'hızlı kilo verme' diye başlayan cümleler ile sanki mucizeymiş gibi içinde doğal ,zararsız ve sadece bitkisel olarak masum gösterilen zayıflama ilaçları görme şansımız yükselmeye başladı. Kontrolsüz olarak üretilen ve içerisindeki etken maddelerin ne olduğu dahi çok iyi bilinemeyen bu ürünlerle zayıflamak isteyenler sağlıklarından olabiliyor. Uzun dönem çalışmaları olmadığı için ileride böbreğe mi, karaciğere mi olumsuz etki edecek bilemiyoruz.

Kişide yaşam tarzı, beslenme alışkanlığı ve fiziksel aktivite düzeylerini değiştirmediğimiz sürece kalıcı ve sağlıklı bir zayılama sağlayamıyoruz.

Etrafımızda 'bu ürünü kullandı çok iyi kilo verdi' konuşmalarını maalesef çok sık duymaktayız. Unutmayınız şişmanlık vücutta kilo fazlalığı değil, yağ fazlalığıdır. Piyasadaki ürünler aşırı miktarda su kaybettirerek ve dışkılamayı arttırarak vücutta kilo verimini sağlamaktadır, YAĞ KAYBI olmamaktadır. Yani kilo verirken en önemli kriter yağ oranınızın azalmasıdır. Bu ürünlerle verdiğimiz kilolar sağlıklı olmamakla birlikte kısa sürede geri alnımaktadır.

Sadece estetik kaygılarla hareket edildiğinde giden kilolarınız değil sağlığınız ve paranız oluyor.

Sağlıklı zayıflamak mı istiyorsunuz;

-Haftada 0,5-1 kg vermeyi hedefleyin
-yeterli ve dengeli beslenin
-spor yapın
-günede en az 2 lt su için
-sağlık kontrollerinizi ihmal etmeyin.
-Bir diyetisyene başvurun.

Diyetisyen Duygu Baydur


İzmir Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!