Yeni yıl kararlarımız

Levent Doğan'ın bu köşe yazısında, yeni yıl kararlarımız ve bunların başarı oranlarını artırmak için araştırmaların yönlendirmelerinden bahsedilmiştir.

Yeni yıl kararlarımız

Yeni Yıl Kararlarımız

Yeni yıla girerken artık süsleme yapmak kadar yaygın olan bir davranış oluştu.

Yeni yıla, bazı kararlar alarak ve hedefler belirleyerek girmek (New Year’s Resolutions).

Ancak şöyle bir kendimizi veya çevremizi gözlemlediğimiz zaman bunların çok çok azının yılın sonunda başarıya ulaştığını görüyoruz.

Bu yazımda tam da bu konuda yapılmış harika bir çalışmadan bahsedeceğim.

Araştırma, yeni yıla girerken insanların genel olarak hangi kararları aldığını tespit etmek istemiş.

Ayrıca, farklı kararların farklı başarı oranları olup olmadığını da merak etmiş.

Son olarak, bu kararların başarı oranını artırabilmek için nasıl müdahaleler yapılabileceğini de planlamış.

Araştırmacılar, bin kişinin üzerinde olan katılımcıları aralık ayının son haftasında çeşitli kanallarla bulmuş ve üç farklı gruba rastgele atamışlar.

İlk grubu tabii ki kontrol grubu olarak ayarlamışlar. İsmine de “No Support” demişler, yani destek olmayan grup diyebiliriz. Özetle, sadece kararları tespit edilecek ve bunları başarısını artırmak için hiçbir müdahalenin yapılmayacağı grup diyebiliriz.

İkinci gruba “Some Support” yani biraz destek verilen grup denmiş.

Gruba verilen bu azıcık destekten ilki kişisel bir hedefle mücadele sırasında yaşanan zorluklarda sosyal destek ağları oluşturmanın önemini vurgulayan bilgi vermek olmuş.

İkinci müdahale ise, hedefi gerçekleştirmeye çalışırken oluşabilecek potansiyel engellerle nasıl başa çıkılabilir ile ilgili bir egzersizmiş.

Son grubumuzun ismi, “extended support” yani genişletilmiş destek diyelim.

Bu gruba da ikinci gruptaki bilgiler verilmiş ancak ek olarak daha önceki yazılarımda bahsettiğim SMART hedef belirleme becerileri hakkında bilgilendirme yapılmış.

Bunun yanında, yıl boyunca “ara hedefler (interim goals)” belirletilip, kaçınma davranışları (erteleme vb.) oluştuğunda nasıl yaklaşılması gerektiği de öğretilmiş.

Takipli yaklaşımlarla katılımcılara kendilerini ne kadar başarılı bulduklarıyla ilgili öz-değerlendirme yapmaları istenmiş.

İlk sonuçlara göre, en çok alınan kararlar fiziksel sağlık, kilo verme ve yeme alışkanlıklarını düzenleme üzerine.

Bunların yanında belirtilen alanlar, kişisel gelişim, psikolojik sağlık, kaliteli uyku ve sigara-alkol gibi tüketimleri bırakmak üzerine şekillenmiş.

Bulgular, yaklaşım odaklı (destekli) hedeflerin, kaçınma odaklı (desteksiz) hedeflere göre başarı oranının fazla olduğu yönünde.

Çünkü destek alan gruplarda, hedeflerle ilgili çalışırken oluşabilecek bilişsel ve davranışsal kaçınmaların olacağına ve bunlara yönelik önlem alınmasının önemine vurgular yapıldı.

Halk dilinde söyleyeyim:

Heves ederek veya gaza gelerek hedef belirleyip kararlar alınca değil, plan yapıp stratejik yaklaşınca başarı oranının arttığını anlıyoruz.

Eminim bu araştırmadaki kararlar gibi birçoğunuzun da yeni yıl kararları vardır.

Geçmişte yine benzer kararlar alıp başarıya ulaştıramayanlar da.

Bu yıl farklı bir sonuç almak istiyorsanız, sosyal destek ağlarınızı belirleyin.

SMART ve ara (interim) hedefler belirleyin.

Bunların yanında, karşılaşabileceğiniz olası tüm zorlukları değerlendirip, muhtemel aksiyonlar planlayın.

Bakalım böylece yeni yıl kararlarınız ne kadar başarıya ulaşacak.

Herkese sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir yıl diliyorum.

Bu makale 16 Ocak 2022 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Psk. Levent Doğan

Uzm. Psk. Levent Doğan lisans eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) şeref derecesiyle tamamladıktan sonra, Birleşik Krallık (United Kingdom) – İskoçya’daki Avrupa’nın en iyi 6ıncı ve dünyanın en iyi 15inci üniversitesi olan Edinburgh Üniversitesi’nde (University of Edinburgh) Performans Psikolojisi alanında tezli yüksek lisansını merit derecesiyle tamamlamıştır. ODTÜ’deki lisans eğitimi süresince Doç. Dr. Aslı Bugay-Sökmez’den “Bireysel Psikolojik Danışmanlık” ve Prof. Dr. Fidan Korkut-Owen’dan ise “Grupla Psikolojik Danışma” süpervizyonlarını almıştır. Bunun yanında, Edinburgh Üniversitesi’nde de Bilişsel Davranışçı Terapiler ekolüne bağlı olarak bireysel ve grupla psikolojik danışmanlık eğitim ve süpervizyonlarını tamamlamıştır. Ayrıca, yine Edinburgh’taki yüksek lisans eğitimi sırasında, Oxford Mindfulness Centre ve Mor ...

Yazarı sosyal medya'da takip edin
instagram
Etiketler
#psikoloji
Uzm. Psk. Levent Doğan
Uzm. Psk. Levent Doğan
Ankara - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube