Aterektomi (tıraşlama) yöntemi

Aterektomi anjiyo yöntemi ile özellikle stent ve balon işlemi uygulanmasında problem çıkabilecek, ileri kalsififik (kireçlenmiş) darlık yada tıkanıklıkların mekanik olarak traşlanarak temizlenmesidir.

MitraClip( mandallama) yöntemi

Mitral kapak iki yaprakçıktan oluşur ve bu iki yaprakçık kalbin çalışması esnasında düzenli olarak açılır ve kapanır. Bazı durumlarda bu fonksiyon bozulur. Bu bozulma kişi için hayatı bile tehdit edecek derecede önemli olabilir. Mitraklip yöntemi son dönemde geliştirilen bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yöntemi daha önce mutlaka ameliyatla düzeltilmesi gereken mitral kapak yetersizlik hastalıklarında umut ışığı olmuştur. Bu yöntemde normal görevini yapamayan yani tam bir kapanma sağlayamayan kapağın ameliyatsız olarak kapanma fonksiyonu düzeltilir.

Transkateter Aort Kapak Replasmanı(TAVİ)

Aort kapak, kanın kalpten vücuda taşınması sırasında kalp ile aort damar arasında görev yapmaktadır. Kalp pompa yaptığında kapak açılarak kan aort damara geçer ve buradan tüm vücuda dağılır. Kalbin gevşemesi sırasında da kapanarak kanın geri kalbin içine dönmesini engellemektedir. Bu fonksiyon bazı nedenlerle bozulmaktadır. Bu bozulma bazen kapağın açılmasının zorlaşması şeklinde olabilmektedir. Bu şekilde kapak açılması bozulduğunda da kalp kanı vücuda tam olarak pompalayamamaktadır. Kan vücuda tam olarak ulaşamadığında vücudun ihtiyaçları tam olarak sağlayamadığı gibi kalbin içinde bir anlamda sıkışan kan başka problemlere neden olmaktadır. Bu sorun geleneksel olarak ameiyat ile tedavi edilmekteydi. Son dönemlerde yeni gelişen bu tedavi yöntemi ile ameliyat olamadan bu sorun çözülebilmektedir. Kasıktan klasik anjioya benzer bir yöntem ile giriş yapılır. Suni aort kapak hastanın mevcut görev yapamayan kapağın içine takılır. Ameliyat olmadan yapıldığı ve göğüs kafesi açılmadığı için hastanın hemen ayağa kalkması sağlanır.


İstanbul Kardiyolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!