Yemek borusu hastalıklarından fıtık!
Yemek borusu hastalıklarından fıtık!

Midenin üst kısmının, özefagusun hiatus kısmından göğüs boşluğuna çıkıntı yapması “fıtık” olarak tanımlanmaktadır. Reflü özofajit, akalazya gibi özefagus (yemek borusu) hastalıklarından biridir. Fıtık, midenin dolgunluğuna, vücudun pozisyonuna göre aşağı veya yukarı kayar. Öksürme, ani fiziksel hareket gibi durumlar karın içinde basınç artışına ve fıtığa neden olabilir. Hamilelik, şişmanlık veya aşırı sıvı alımı da fıtık oluşumuna yol açabilir.

İlaç ve diyet tedavisinin etkin olmadığı durumlarda cerrahi tedavi uygulanması gerekmektedir. Tedavide; kişinin karın içi basıncı arttıran sıkı kemer ve korse kullanımından kaçınılması gerektiği, yemekten hemen sonra uzanıp yatmamaları, yataklarının baş kısmının 20 - 25 cm yüksekte tutmaları önerilmektedir. Alt özefagus basıncını düşürdüğü için sigara içilmesi kesinlikle önerilmemektedir.

Diyet tedavisinde ise; öğün sayısı mutlaka arttırılmalıdır. Bir öğünde fazla yemek yenilmemeli, besinler gün içerisine 3 ana, 2 - 3 ara olmak üzere 5 - 6 öğün şeklinde dağıtılmalıdır. Sıvı gereksinimi suyun gün içerisine dağıtılarak içilmesi ile karşılanmalıdır. Mukoz membranı irrite eden turunçgiller, domates suyu gibi sebze ve meyveler ile aşırı sıcak besinler tüketilmemelidir. Akşam yemeği yatmadan 3 saat kadar önce bitirilmelidir. Şişmanlık problemi olan bireyler diyaframdaki basıncın azalması için mutlaka zayıflatılmalıdır. Demli çay, kahve, gazlı – karbonatlı içecekler, çikolata, aşırı yağlı besinler, acılı baharatlar, nane, domates ve suyu önerilmemektedir. Herhangi bir sıkıntı yaratmıyorsa, posalı besinlerin tüketimine ağırlık verilmelidir. Posalı (yani lifli) besinler; kurubaklagiller (kuru fasulye, nohut, mercimek, kuru barbunya, kuru bakla, kuru börülce, soya fasulyesi), tam tahıllar (esmer ekmek, yulaf, bulgur, kepekli pirinç / makarna / erişte / un), sebze ve meyveler olarak tanımlanmaktadır.

Diğer bir önemli konu ise fiziksel aktivitedir. Genellikle fıtık problemi olan bireyler fazla hareket etmekten kaçınmaktadır. Bunun sıkıntıyı daha da arttıracağına inanırlar. Halbuki kişi fiziksel aktiviteden uzaklaştıkça kilo alacak, şişmanladıkça da fıtık daha da çekilmez bir hal alacaktır. Bu kısır döngüye girmemek adına mutlaka yürüyüşler yapılmalı, yüzme gibi eğlenceli aktiviteler ile kilo alımı engellenmelidir.


Muğla Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!