Yataktan çıkamıyorum neyim var?

Klinomani yataktan çıkmama sendromudur.

Yataktan çıkamıyorum neyim var?

 

Özellikle soğuk günlerde veya hafta sonu saatler boyunca yatakta kalma isteği birçoğumuz için alışılagelmiş bir durum. Klinomani sendromundaki kişiler genellikle gün boyu yatakta kalmak isteyebiliyor. Klinomanideki kişiler yatak, yorgan ve yastıklarına aşırı bir sevgi ve bağlılık hissediyor. Yatak bu kişiler için koruyucu bir kalkan görevi üstleniyor. Böylece tüm sorunlardan, sıkıntılardan kaçabileceklerini düşünüyorlar.
Klinomani uyku bozukluğu ya da rahatsızlığı değildir. Yatakta vakit geçirme istediğidir. Bu kişiler saat kaç olursa olsun uyanma konusunda sıkıntı yaşamazlar. Sadece uyanık dahi olsalar yataklarından kalkmak ve oradan ayrılmak istemezler. Yüksek anksiyete bozukluğu, başarısızlık, sosyal ilişki kuramama, fiziksel takıntılar ve özgüven eksikliği gibi bir çok sebep bu sendromun tetikleyicisidir. Bu belirtileri gösteren kişiler bir ruh sağlığı uzmanına başvurarak bu konuda yardım alabilirler. 

Bu makale 17 Mart 2023 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Psk. Meltem Şahin

Psk. Meltem Şahin, Lisans eğitimini Üsküdar Üniversitesi Psikoloji bölümünde tamamlamıştır. Mesleki deneyim edinme sürecinde psikolojik danışmanlık merkezinde staj yapmıştır. Lisans eğitimi boyunca ve sonrasında çeşitli psikoterapi eğitimleri almıştır ve almaya devam etmektedir.Mezun olduktan sonra yetişkin ve ergen odaklı danışan kabulüne başlamıştır. Duygu odaklı terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, EMDR, HYT, EFT, Masterson, Kum Terapisi ile devam etmektedir. Psikolojik test olarak MMPİ Kişilik testi uygulamaktadır.

Üsküdar Üniversitesinde yüksek lisans öğrenimine devam etmektedir. 

Etiketler
Yataktan cıkamama
Psk. Meltem Şahin
Psk. Meltem Şahin
İstanbul - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube