Anksiyete nedir?

Anksiyete bir diğer adıyla kaygı bozukluğu, psikolojik bir rahatsızlıktır. Günlük hayatımızda ara sıra anksiyete yaşamak olağandır. Çünkü zaman içerisinde karşı karşıya kaldığımız olaylardan ötürü endişelenebilir ya da gelecek ile ilgili maddi-manevi anlamda kaygılar duyabiliriz.

Anksiyete nedir?

Anksiyete bozukluğu olan kişilerde, yoğun, sürekli devam eden bir endişe hali ve günlük hayatta rastlanılan durumlara karşı korku vardır. Panik atak krizleriyle de kendini gösterebilir. Bu duyulan aşırı endişe, kaygı, panik durumu günlük aktivitelerin süregelmesini sekteye uğratır.

Kendini gergin, huzursuz, panik halinde hissetmek, nefes darlığı, ağız kuruluğu yaşamak, kötü bir şey olacakmış gibi endişeli hal, kalp atışlarında yaşanan aşırı hızlanma, aşırı terleme, ellerde titreme hali, odaklanma, konsantrasyon problemleri, hazımsızlık sıkıntıları, kaygı duymayı tetikleyecek etkilerden kaçınma hali, uyku problemleri anksiyete bozukluğunun başlıca semptomlarından sayılabilir.

 

Bu makale 17 Mart 2023 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Psk. Meltem Şahin

Psk. Meltem Şahin, Lisans eğitimini Üsküdar Üniversitesi Psikoloji bölümünde tamamlamıştır. Mesleki deneyim edinme sürecinde psikolojik danışmanlık merkezinde staj yapmıştır. Lisans eğitimi boyunca ve sonrasında çeşitli psikoterapi eğitimleri almıştır ve almaya devam etmektedir.Mezun olduktan sonra yetişkin ve ergen odaklı danışan kabulüne başlamıştır. Duygu odaklı terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, EMDR, HYT, EFT, Masterson, Kum Terapisi ile devam etmektedir. Psikolojik test olarak MMPİ Kişilik testi uygulamaktadır.

Üsküdar Üniversitesinde yüksek lisans öğrenimine devam etmektedir. 

Etiketler
Anksiyete
Psk. Meltem Şahin
Psk. Meltem Şahin
İstanbul - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube