Yas tutma aşamaları

Yas tutmanın beş aşaması olarak bilinen Kübler-Ross modeli ilk olarak 1969'da Elisabeth Kübler-Ross tarafından tanıtıldı

Yas tutma aşamaları

Bunlar: İnkar, Öfke, Pazarlık, Depresyon, Kabullenme ve Umut aşamaları.

Umut aşaması, Dr. Kenneth Doka tarafından yas tutma aşamalarına eklenen son aşamadır, çünkü birçok insanın sevdiği biri öldükten sonra umutla bekleyeceği bir şeye sahip olmayı yararlı bulduğunu fark etmiştir.

İnkar Aşaması: Bu aşama, yas tutma sürecinin önemli bir parçasıdır ve kaybımızı işlemek içi zaman ayırmamıza izin verir. İnkar aşaması genellikle biri öldükten sonraki ilk günlerde gelen en güçlü olan evredir. Birkaç gün veya hafta sürebilir, ancak gerçekle yüzleştikçe genellikle kaybolur.

Yaygın duygular/belirtiler: inanamamak hissizlik şok

Öfke Aşaması: Bu aşama çok yoğun olabilir ve yas tutmanın diğer aşamalarında yeniden ortaya çıkabilir.

Yaygın duygular/belirtiler: Sinirlilik, sabırsızlık, anksiyete, hiddet

Pazarlık Aşaması: Bu aşamada müzakere ediyor olabiliriz, kendimizle, çevremizdeki insanlarla, kaderle veya kaybımızı hafifletmeye- geri almaya çalışmak için daha yüksek bir güçle.

Yaygın duygular/belirtiler: Suçluluk, "Ya ... ise" düşüncesi

Depresyon Aşaması: Yoğun üzüntü ve boşluk duyguları genellikl depresyon aşamasını karakterize eder. Sevdiklerimiz olmadan kendimizi yalnız hissedebiliriz veya ölümden sonra onları geri dönmelerini istediğimiz için kızgın olabiliriz.

Yaygın duygular/belirtiler: boşluk üzüntü hissizlik yalnızlık

Kabullenme Aşaması: Bu aşama genellikle sevilen birinin öldüğüne dair yeni keşfedilen bi anlayışla karakterize edilen yas tutmanın "son" aşaması olarak görülür. Kendimizi onlar  hakkında daha açık konuşurken bulabilir veya hayata devam etmeye başlayabiliriz. Bazı insanların bu yas tutma aşamasına ulaşmadıklarına dikkat etmek önemlidir. Ölümü kabul etmek herkes için farklıdır.

Umut / Anlam Bulma Aşaması: Bu, artık kaybınızı inkar edeceğiniz anlamına gelmez, ancak tekrar bir mutluluk duygusu bulabileceğiniz anlamına gelir. O zaman geleceği yeni bir ışıkta görmeye başlarız. Gelecek için plan yapmaya başlayabilir veya sevdiklerinizin anısını onurlandırmanın yollarını düşünebiliriz.Hayatın hala yaşamaya değer olduğu hissedilmeye başlanabilir ve dört gözle bekleyeceğimiz şeyler kaldı geriye.

Yas tutmanın tüm bu aşamalarını listelendikleri sırayla yaşamayabileceğimizi anlamak önemlidir. Bir aşamadan diğerine gidip gelebiliriz, hatta tüm bu duyguları atlayabiliriz. Bu yas tutma aşamalarının bir kural olarak değil, bir kılavuz görevi görmesi beklenir. Herkes yas tutma sürecini farklı yaşar, unutulmamalıdır.

Kullanılan Kaynaklar:

Hamilton IJ. (2016). Understanding grief and bereavement.

Kübler-Ross E, et al. (2005). On grief and grieving: Finding the meaning of grief through the five stages of loss.

Board P. Grief, Bereavement, and Coping With Loss (PDQ®).

Bu makale 17 Mayıs 2023 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Psk. Senanur Oğrak

Psikolog Senanur Oğrak, İstanbul Üniversitesi Psikoloji lisansından 2021 yılında mezun olmustur. Üniversite öğrenimi sırasında, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesinde araştırmacı öğrenci olarak nöropsikolojik hastalıklar ile yakından çalışmıştır. Bona Dea Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Kliniğinde Uzman Psikolog ve Dil terapisti Büşra Aras’ın yanında staj sürecini tamamlamıştır. Bu süreçte öğrenme bozuklukları, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ve dil artikülasyonu ile çalışmıştır. Rorschach ve Projektif Testler Derneği ile beraber psikanalitik test tanıları ve psikiyatrik tanıları karşılaştıran çalışmada, Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde araştırmacı psikolog olarak yer almıştır. Aynı zamanda Norveç Rorschach Psikanalitik derneğinin de aktif üyesidir. Doç. Dr. Rukiye İrem Erdem Atak’tan Rorschach ve TAT Proj ...

Etiketler
Yas tutma süreci
Psk. Senanur Oğrak
Psk. Senanur Oğrak
İstanbul - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube