Varis olarak genital bölgede kendini gösteren bir toplardamar (venöz sistem) hastalığıdır. Hastalarda yürüme sırasında rahatsızlık, vulvar bölgede basınç ve şişkinlik hissedilmesi, ağrı, kaşıntı ve venlerin (toplardamarın) genişlemesine bağlı ele gelen kitle ve cinsel birleşme sırasında ağrı olabilir. Genişlemiş olan bu variköz venlerin kendi kendine kanamaları gözlenebilir.

İç iliak toplardamar, büyük safen ven, pelvik, ovaryan venöz sistemdeki dallarda ortaya çıkan toplardamarlardaki kaçağa bağlı olarak gelişir. Vulvar (genital) varis, bir venöz yetmezlik türüdür. Her on kadından birisinde görülebilmekle birlikte gebelerde daha sıklıkla gözlenmektedir.

Klinik, Pelvik ultrasonografi, bacakların Venöz Renkli Doppler USG, Venografi, BT Anjiografi vulvar genital varis teşhisinde uygulanan yöntemlerdir.

Tedavide ovaryan toplardamarda saptanan yetmezlikte, coil embolizasyonu veya skleroterapik enjeksiyon hastalığın nedenini de ortadan kaldıracaktır. Renkli doppler USG eşliğinde iç pudental ven (toplardamar) ya da obturatuar ven dallarına selektif kateterizasyon ve köpük tedavisi yapılabilir.


Bursa Kalp Damar Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!