Bebeklerde hemanjiom tedavisi için; öncelikle hangi tür hemanjiom olduğunu tespit edilir ve uygun tedavi şekline karar verilir.

Hemanjiom büyüklüğü ve bulunduğu yer göz önüne alınarak lazer, köpük, infrared ve radyofrekans yöntemlerinden biri tercih edilir. Hangi yöntemin kullanılacağı hemanjiomun evresine, bulunduğu yere göre farklılık göstermektedir. Ameliyatsız hemanjiom tedavisi yukarıda bahsi geçen hangi uygulama ile yapılırsa yapılsın seanslar halinde gerçekleşmektedir. Hemanjiomun tamamen iyileşerek bölgedeki kitlenin yok olması zaman almaktadır.

Skleroterapi tedavisinde: Hemanjiom tedavisinde farkı anında görebileceğiniz etkili bir tedavi yöntemidir. Hemanjiomun durumuna göre seanslarla bu rahatsızlığınızdan kurtulabilirsiniz. Burada yayılma eğilime giren ilaç damarların içinde yayılarak hemanjiomlu kitleyi besleyen damarlar ortadan kaldırır. Ayrıca hemanjiomlu kavernöz yapılar tromboze edilerek ortadan kaldırılır.

Köpük skleroterpisi: Skleroterapide kullanılan maddenin köpürtülerek damara verilmesidir. Köpüklü maddenin hemanjiomlu damarlara enjeksiyon edilmesiyle ortaya çıkan damar benleri yok edilir.

Lazerle Hemanjiom Tedavisi:

Daha çok yüzeysel hemanjiomlar için kullanılır. Cihazdan gönderilen ışınlar doğrudan hemanjiomlu bölgeye uygulanmaktadır. Burada ısınmaya başlayan lazer ışınları yüksek ısıda hemanjiomlu alanda tahribata yol açar. Belirli aralıklarla seanslar uygulandıkça hemanjiomlu alan tamamen yok olur. Hastalığın yaygınlığına göre bir kaç seans sürebilir.


Bursa Kalp Damar Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!