Vertigo - baş dönmesi nedir, tedavisi hakkında

Vertigo - baş dönmesi nedir, tedavisi hakkında

Vertigo – Baş Dönmesi

Vertigo, baş dönmesi, kişinin kendisinin ya da etrafının dönmesi hissidir. Bu durum bir illüzyondur. Yani gerçekte böyle bir durum olmadığı halde, kişi böyle algılar. Bazı durumlarda hastalarımız yerin ayaklarının altından kaydığını, beyninin sanki kaydığını, başında bir sersemlik hissi olduğunu, dalgalı bir denizdeymişçesine sallandığını veya deprem oluyormuş hissine kapıldıklarını belirtirler ve bunların hepsini baş dönmesi olarak da adlandırabilirler. Vertigo, hastalık değil bir belirtidir. Gerçekte altta başka hastalıklar yatar. Bu durum en sık, kulak içi yapıların, işitme ve denge siniri rahatsızlıklarının ve beyin, beyin sapı ve beyincik dediğimiz bölgelerin hastalıklarında karşımıza çıkar. Bunun yanı sıra kalp hastalıkları, enfeksiyonlar, yüksek tansiyon gibi çok çeşitli hastalıklarda da görülebilir. Bu edenle vertigo – baş dönmesi – olan hastada en önemli şey altta yatan nedeni bulmaktır.

Vertigoya neden olan hastalıklar içerisinde en sık rastlananı iyi huylu pozisyona bağlı vertigodur (Benign paroksismal pozisyonel vertigo – BPPV). Baş, boyun ani hareketleri ile ortaya çıkan genellikle saniyeler veya dakikalar süren, gün içinde defalarca tekrarlayan vertigo-başdönmesi ile karakterize olan bir hastalıktır. Kulak içerisinde bulunan denge kristallerinin yerinden kopması sonucu ortaya çıkar. Tamamen geçicidir. Sıklıkla travma, enfeksiyon sonrası olabildiği gibi hiç neden yokken de başlayabilir. Tedavisinde genellikle basit manevralar uygulanır ve 3-4 hafta içerisinde tablo düzelir.

Beyin, beyin sapı ve beyincik kaynaklı vertigo ise çok daha ciddi bir durumdur. Altta yatan hastalığın tanısı konup tedaviye bir an önce başlamak gerekir. Bu tip vertigo daha uzun süreli, bulantı, kusmanın daha çok eşlik ettiği, başka nörolojik bulgu ve belirtilerin de olduğu bir tablodur.

Bu makale 20 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Prof. Dr. Necdet Karlı

Prof. Dr. Necdet KARLI, 1968 yılında Bursa'da doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 1992 yılında başarıyla tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasına ise, 1994 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başlamış ve bu süre içerisinde 2,5 ay Almanya Bielefeld'deki Bethel Epilepsi Merkezi'nde misafir doktor olarak çalışmalarda bulunmuş ve 1998 yılında Nöroloji ( Beyin ve Sinir Hastalıkları) uzmanı olmuştur.  Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde, 2003 yılında ''Yardımcı Doçent Doktor, 2005 yılında Doçent Doktor'' unvanları ile görev almış olan Prof. Dr. Necdet KARLI, Ağrı ( algoloji) ve Klinik Nörofizyoloji ( EMG) üzerine yan dal uzmanlık eğitimini tamamlamıştır. Prof. Dr. Necdet KARLI, mesleki çalışmalarına Bursa'da bulunan özel muayenehanesi'nde ...

Yazarı sosyal medya'da takip edin
instagram
youtube
Etiketler
Baş dönmesi hakkında
Prof. Dr. Necdet Karlı
Prof. Dr. Necdet Karlı
Bursa - Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)
Facebook Twitter Instagram Youtube