Vegan - ketojenik diyet yararları

Vegan - ketojenik diyet yararları

Vegan - Keto Yararları

•Vegan bir diyeti takip etmek kalp hastalıkları, diyabet ve belli kanserler gibi kronik sağlık problemlerinin riskinde azalma sağlıyor.

•Bunun yanında, veganların kiloları genelde vegan olmayanlara göre daha düşük oluyor ve vegan diyetlere adapte olanlar kilo verme konusunda hayvansal ürünler tüketenlere göre daha başarılılar.

•12 çalışma ile yapılan ve 18 haftayı kapsayan bir değerlendirmede, vegan diyet takip edenler, vejeteryan olmayan diyetleri takip edenlere göre 2.5 kilo daha fazla vermişlerdir.

•Keto diyet kilo verme, kan şekeri kontrolü ve kalp hastalığı risk faktörlerinde azalma konularında verimliliği ile biliniyor.

•Keto diyet adiponectin düzeylerini de ciddi anlamda arttırmış ve bu protein kanda şeker yönetimi ve yağ metabolizması ile bağlantılı.

•Ketojenik diyetin kalp hastalığı risk faktörlerini de azalttığı belirtiliyor ve bunlar arasında trigliseritler, tansiyon ve kötü kolesterol bulunuyor.

•Hem vegan hem de ketojenik diyeti takip etmek sağlığınıza benzer şekilde fayda sağlayabilir ve ikisini bir kombinasyon olarak kullanmak da sağlığa pozitif etkiler sağlayabilir.

Bu makale 3 Şubat 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Dyt. Ela Kale, 1996 Ankara doğumludur. 2014 senesinde Muğla Fethiye Ömer Özyer Anadoluöğretmen Lisesi'nden mezun olduktan sonra aynı sene  Biruni Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nü 2019 senesinde başarıyla bitirerek Diyetisyen unvanı almıştır.

İyi derece İngilizce bilen Dyt. Ela Kale, bir çok kurumda staj yapmıştır.

Mesleki çalışmalarına Nişantaşı'nda bulunan Zi&oN Psikiyatri Akademisi'nde devam etmektedir.

Dyt. Ela Kale
Dyt. Ela Kale
İstanbul - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube