Bize en çok sorulan sorulardan biridir. Bunu cevaplamak için varisin ne olduğunu bilmek gerekir. Varis toplardamardaki kapakçıkların bozulması, damarda kan göllenmesi ve basınç artışı ile damarın şişerek biçimsiz bir şekilde genişlemesi ile oluşur. Yani mekanik bir sorundur.

Varisin şimdiye kadar çok sayıda ameliyat şekli ve ameliyatsız yöntemleri bilim insanlarınca kullanıldı. Ancak hiçbirinin aklına bir krem ile varisleri yok etmek gelmedi mi sizce? Keşke çözüm bu kadar basit olsaydı. Bele sürülen bir kremle bel fıtığı da düzelseydi…

Ancak maalesef öyle değil. Bu kremlerin çoğu ise yaramamakta, bazıları ödem çözücü etki edebilmekte, bazıları da hastayı geçici olarak rahatlatabilmektedir. Ancak sorun mekanik olduğundan, kapakçıkları tamir etmeleri mümkün olmadığından kısa bir süre sonra varis tekrar belirginleşecektir. Aynı şikayetler yeniden başlayacaktır.

Varislerin tedavileri Kalp ve damar cerrahisi uzmanları olarak doğru yapıldığında yüz güldürücüdür. Ana damar bozukluğu olmayan varisler ameliyatsız tedavilerle yok edilebilmektedir. Bilimden ve hekimlerden şaşmayın.

Sağlıklı günler dilerim…

Op. Dr. İlker Zan


Antalya Kalp Damar Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!