Varikosel ameliyatında nelere dikkat edilmelidir?
Varikosel ameliyatında nelere dikkat edilmelidir?

İlk defa Curling tarafından tanımlanan varikosel, sebebi net olarak bulunamayan bir hastalıktır. Farklı sebepler öne sürülmüştür. Testis toplardamarlarının içinde bulunan ve kanın geriye kaçışını önleyen kapakçıklar vardır. Bunların eksikliği kirli kanın aşağı yönde testislere geri kaçmasına neden olur. Bu durum testislerde ısı artışı ve toksik maddelere maruziyete sebep olur . Testisin etrafını kaplayan çok ince deri sayesinde ve diğer birtakım mekanizmalarla testisin ısısı normalde 33 derece civarındadır. Ancak varikoselde bu ısı 35 derecelere yükselmektedir. Bunların etkisi ile testiste hasar meydana gelir. Spermlerin hareket yetenekleri ve şekilleri bozulur sayıları azalır.Bu durumda kısırlık oluşabilir. Spermiogramı sorunlu olan hastaların dörtte birinde varikosel vardır. Tüm erkeklerin yüzde 12 'sinde görülüyor. Gördüğünüz gibi sık rastlanan bir hastalıktır ve varikosel olduğunu bilmeyen pek çok insan vardır.

Varikoselin tanısı elle muayene edilerek konur. Doppler filmi gerekli durumlarda ve genellikle ameliyat öncesi yapılır.Elle muayene parmaklara anormal dolgun ve belirginleşmiş damarların ele gelmesiyle teşhis konur Doppler filminde de normalden geniş damarlar(2.7 mm den büyük ) ve/veya testis damarlarında reflü dediğimiz geri akım ile kendini gösterir.Dediğimiz gibi doppler filmi gerekli durumlarda istenir. Örneğin nüks varikosellerde, eğer varikoselin elle muayenesinde arada kalınmışsa tanıya yardımcı olarak istenebilir.

Varikosel tedavisinin amacı , toplardamarları bağlamak,geride toplardamar bırakmamak ve testis atardamarı ve dallarını korumak , lenf damarlarını korumaktır.Bu amaçlarla açık cerrahi(mikroskopla değil) ,radyolojik damar tıkama gibi yöntemler uygulansa da varikoselin esas tedavisi mikrocerrahidir. Mikroskop kullanılınca ameliyatın başarı oranı yüzde 50' ye varan oranlarda artmaktadır. Yan etkilerde belirgin azalma izlenir.Testislere su toplanması,testislerde küçülme tekrardan varikosel oluşumu mikrocerrahi dışı yöntemlerde sık olarak görülür. Bunları yaşamamak için deneyimli mikrocerrahi uzmanları tarafından yapılmalıdır.

Mikrocerrahi ameliyat sonucu gebe kalan hasta sayısı belirgin olarak fazladır. Son dönemlerde loop dediğimiz büyütücü gözlüklerle yapılan ve mikrocerrahi diye sunulan vakalara rastlamaktayız. Bu hastalarda mikroskop kullanılmamıştır . Bu nedenle mikrocerrahi yapılmamıştır.Buna hastalarımızın dikkatini çekme konusunda değinmek istedim . Loop ile mikroskop farklı şeylerdir. Ameliyattan önce mutlaka bunu sormak gerekir.

Saygılarımla esenlikler dilerim.


İstanbul Ürolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!