Çocuklarda doğuştan böbrek çıkışı darlığı nasıl takip edilir ?

Günümüzde gebelerin kontrollerini rutin yaptırması sayesinde Bu çocukların teşhisi daha anne karnında iken konuyor.

çok varis çift taraflı böbrek şişmesi durumunda Eğer çocuk renal yetmezliği girecekse Gebelik döneminde müdahale yapılabiliyor çocuklar doğduktan sonra uygun doz antibiyotik başlanıyor ve yaklaşık doğumun 3. Gününde tekrar ultrason yapılıyor.

İdrar kültürü alınıyor. 1 aylık olduktan sonra sebep araştırılıyor gerçek böbrek çıkışı darlığı mı idrar kanal darlığı mı mesaneden böbreğe Kaçak mı var ya da erkek çocuklarda idrar kanalı içerisinde Wolf dediğimiz kapakçıklar mı var sonra nasıl takip ediyoruz ?

Teşhis böbrek çıkış darlığı olarak konduktan sonra hafif olgular takibe alınıyor. Bu arada mesaneden böbreğe kaçak yok ise antibiyotik kesilebiliyor. böbreğin ana idrar havuzu çapları ölçülüyor ultrason ile bu çap artışı sabit kalmışsa ilerlemiyorsa Takip ediliyor .Bu Havuzun ön-arka çapı 20 milimetreyi geçiyorsa ameliyat kararı alıyoruz. 15-20 milimetre arasında olan durumlarda daha yakın takip gerekir. Ameliyat kararı aldığımızda ameliyat süreci nasıl oluyor tüm çocuklarda ameliyatlar genel anestezi altında yapılıyor. Burada iki yöntem var laparoskopik cerrahi veya açık cerrahi ben şahsen açık cerrahi tercih ediyorum. Daha kısa ameliyat süresi daha ince dikiş materyalleri kullanma şansı nedeniyle ameliyat süresi yaklaşık 1 saat sürüyor hastanede 1 gün kalın oluyor böbrek etrafındaki idrarı toplamak için küçük bir dren dediğimiz tüp oluyor. Bir de ameliyat alanımızı emniyeti alan bir stent koyuyoruz. Bu stent içten konur yahut da böğür tarafından cilt altından çıkarılır.

Ben ikinci yolu tercih ediyorum çünkü 7 gün stentli yaşayıp stenti poliklinik şartlarında çıkarmak daha uygun içeriden konan stent lerde ise

çocuk ikinci kez ameliyata alınıp stent idrar kanalından penisten ya da üretradan dışarı çıkarılıyor. Bu da ikinci bir zaman kaybı masraf ve anestezi demektir. Bu çocuklar ameliyattan sonra da takip edilirler takiplerde %5 çocukta Darlık tekrarlaması olabilir. Bu ameliyatın başarı şansı oldukça yüksektir.


İstanbul Ürolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!