Prostat büyümesi tedavisinde botox  enjeksiyonu
Prostat büyümesi tedavisinde botox enjeksiyonu

Prostat büyümesi 50 yaşından sonra erkeklerin önemli bir sorunu olmaya başlar.İdrar yaparken zorlanma,sık idrara çıkma ,gece idrara kaklma şeklinde kendini gösteren bu hastalıkta ilaç tedavileri ve ameliyatlar ile tedavi edilmeye çalışılır.İlaçların çoğu zaman yetersiz kalması ve uzun süreler kulllanılması gerektiği, operasyonlarınları olası yan etkileri nedeni ile yeni tedavilere ihtiyaç vardır. Bu tedavilerden en çok dikkat çekeni botox enjeksiyonudur. Botox enjeksiyonu yıllardır plastik ve estetik cerrahıde kullanılmaktadır. Son yıllarda botox,ürolojide de kullanılmaya başlanmıştır.

Prostata botox enjeksiyonu hasta açısından uygulanması kolay, ağrısız, kısa süren ve yan etkisi olmayan bir uygulamadır. Hasta uygulamadan hemen sonra normal günlük aktivitelerine dönebilir. Lokal anestezi ile uygulanmaktadır. Uygulamada önce prostat büyüklüğü, rektal tuşe ve psa tahlilleri ile prostatın durumu araştırılır.Uygun hastalar yatırıldıktan sonra makat bölgesi anestezik jel sıkılarak uyuşturulur. Apışarası denen bölgeye lokal aneszik madde verilerek uyuşturulur. Transrektal ultrason ile prostat görüntülenir. Sonra hazırlanan BOTOX karışımı ince bir iğne ile prostatın idrar kanalına yakın bölgesıne uygulanır.İşlem sırasında veya sonrasında ağrı olmaz.

Sertleşme bozukluğu, menının çıkışında bozulma v.b amelıyatlarda görülen yan etkiler bu işlem sırasında görülmez. İşlem tek seans halinde uygulanır ve yaklaşık 15 dakıka sürer. Prostatın büyüklüğüne göre uygulanan botox miktarı değişmektedir. Hastalarda uygulamadan 1 hafta sonra düzelmeler izlenmektedir. 1. ayda düzelme en üst seviyededir. Botox prostatı küçülterek etki eder.Ortalama % 30 civarinde küçülme izlenmektedir. Prostatta programlı hücre ölümü ile küçülme olmaktadır. İşeme hızında, semptomlarda belirgin düzelmeler olmaktadır. Bu düzelme kalıcıdır.

Prostata botoks enjeksiyonu ayaktan gunubilirlik uygulanması,yan etkisinin olmaması, prostatı küçültmesi nedeni ile prostat büyümesinin tedavisinde oldukça cazip bir seçenektir.


İstanbul Ürolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!