Vajinismus cinsel ilişkinin hiç olmaması veya kasılmalar ile oldukça zor olması ile kendisini gösteren bir cinsel işlev bozukluğudur. Vajinismusta başka belirtiler de görülebilmektedir. Vajina içine tampon veya parmak sokamama, jinekolojik muayenelerden kaçınma-ağlama krizleri, vajinal ultrasona girememe, cinsel ilişki sırasında vajina içine penisin tam olarak girememesi gibi.
Vajinismus hastaları eşlerini çok sevmelerine ve ön sevişme sırasında zevk almalarına rağmen “cinsel birleşme (penetrasyon)” anı geldiğinde birden “panik atak benzeri bir durum” ortaya çıkar ve terleme, hızlı nefes alıp verme, çarpıntı, korku ve heyecan ile birlikte tüm vücutlarını kasarak ilişkiyi sonlandırırlar.
Aslında tüm bu bulgular, kişilerin ağrı duyma korkusu karşısında kendilerini koruma amacıyla verdikleri “refleks” yanıtlardır.
Vajnusmus tanısı için bir kişinin cinsel ilişki sırasında ağrı duyması şartı bulunmamaktadır. Ayrıca vajnismus hastalarında cinsel isteksizlik bulunmamaktadır ve bu hastalar klitorisin elle uyarılması ile orgazm olabilirler. Ancak yıllar içinde cinsel uyarının azalması ile cinsel isteksizlik de görülebilir.
Vajinismuslu hastalarda depresyon (içe çökkünlük hali), sosyal fobiler, fobi bozuklukları (içsel korkular), somatoform bozukluk, OCD (Obsesif Kompulsif hastalık, Saplantı-Takıntı hastalığı), hipokondriazis (hastalık hastalığı) gibi psikolojik rahatsızlıklar da ek olarak görülebilir. Kişilerde madde bağımlılıkları (alkol, sigara gibi) da zaman içinde gelişebilir.
Vajinismusu bir hastalık olarak değil “kazanılmış bir başarısızlık” olarak görmek gerekir. Sürekli ertelenen ve tedaviden kaçınılan bu problem karar verilerek uygun bir merkezde tedaviye başlanıldıktan sonra kolay bir şekilde halledilecek ve kişinin kendisine olan güveni de oldukça artacaktır.Kocaeli Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!