Vajinal kanama - Op. Dr. Flora Çitgez

Anormal vajinal kanama, her ay olan adet kanaması dışında olan her türlü kanama olarak tanımlanır. Bu tip kanamalar her iki periyod arasında lekelenme tarzı veya tuvalete çıktıkça gelen, rutin kananmadan daha ağır ve uzun süren kanamalar bu tip kanamalardır.

Vajinal Kanama kimlerde görülür?

Tiroid bezi hastalıklarında, ciddi karaciğer ve böbrek hastalıklarında, pıhtılaşmayı etkileyen hastalıklarda, menopoz için hormon tedavisi kullananlarda ve meme kanseri nedeniyle tamoksifen kullananan hastalarda görülebilir .

Vajinal Kanama belirtileri nelerdir?

Anormal vajinal kanama adetle ilgisi olmayan herhangi bir vajinal kanamadır. Böyle kanama, periyotlar arasında nokta şeklinde görülen küçük miktarlarda kanama (genellikle tuvalet kağıdıyla silindikten sonra üzerinde görünür) veya birkaç saat boyunca saat başı bir ped değiştirmenize neden olan aşırı kanamalı periyotlar şeklinde görülebilir.

Vajinal Kanama tedavi seçenekleri?

Anormal adet kanaması tedavisi, kanamanın nedeni, yaşınız ve ileride çocuk isteyip istemediğinize göre değişir. Kanser veya önemli bir anormallik olmadığı görüldükten sonra ilaç tedavileri kullanılabileceği gibi, cerrahi de uygulanabilir.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!