Endometriozis Nedir? - Op. Dr. Flora Çitgez

Ağrılı adet, ağrılı cinsel ilişki, kabızlık, hazımsızlık, şişkinlik, karın ağrısı veya adet düzensizliği gibi şikayetlerle ortaya çıkan hastalıktır.

Endometriozis kimlerde görülür?

Dünyada çoğunlukla 15-49 yaşları arasındaki, üreme çağındaki 10 kadından 1’inde görülen hastalıktır.

Endometriozis belirtileri nelerdir ?

Bazen, endometriozis hastalığı hiç belirti göstermez. Ancak endometriozis olan kadınlar genelde ağrılı adet kanamaları ve/veya ağrılı cinsel ilişki yaşarlar. Nadiren de olsa, endometriozis, bağırsak, idrar torbası ve üreter (böbrekten idrar torbasına giden tüp) gibi diğer organlara da zarar verebilir. Bu durum bağırsak hareketleri veya idrar çıkışı esnasında ağrıya sebep olur.

Pelvik (leğen kemiği) bölgede ağrınız varsa ve ultrasonda herhangi bir belirti bulunamadıysa, uzman doktorunuz endometriyozis teşhisini, minimal invaziv (kapalı) bir ameliyat olan laparoskopi yardımıyla koyabilir. Bu ameliyat esnasında, uzman doktorunuz pelvik (leğen kemiği) bölgenizi, ucuna kamera takılı laparoskop isimli aleti, küçük kesilerden vücudunuza sokarak ilgili organları ve bölgeleri inceler.

Endometriozis tedavi seçenekleri ?

Tedavi yaklaşımları ilaç veya cerrahi tedavidir. Çoğunlukla yaratığı soruna yönelik tedavi yaklaşımları değişir. Cerrahi tedavi planlanıyorsa, hastaların çoğunun üreme çağında olduğu düşünerek koruyucu cerrahi tedaviler yapılır. Eğer kısırlık nedeniyle cerrahi tedavi yapılıyorsa, hastanın yaşı uygunsa cerrahi tedaviden sonra çocuk tedavisi için altı ay beklenmelidir. Bu sürede hastaların % 40’ı gebe kalacaktır.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!