Vajen estetiği

Vajen estetiği

Vajen estetiği nedir?
Burun estetiği, karın estetiği, kalça estetiği, meme estetiği...
Günümüzde insanlar, her açıdan dış görünümlerine ve güzelliklerine önem vermekte ve her zaman için kendilerini daha mutlu ve rahat hissedebilecekleri işlemlerden kaçınmamaktadırlar. 1997 yılından itibaren pek çok hasta her yıl artan bir trendde kliniğimize labioplasti ve vajinoplasti ameliyatları için başvurmaktadır.

Son yıllarda oldukça popüler hale gelen genital estetiğin yapılmasındaki ana amaç, sıklıkla normal doğum sonrası vajina bölgesinde meydana gelen kalıcı esnemeler sonucu ortaya çıkan hoşnutsuzlukların giderilmesi ve ayrıca psikolojik olarak kişilerin kendilerini daha iyi hissetmeleridir. Bu bölümde genital estetik amaeliyatları ile diğer bir tabir ile halk arasında daha çok telaffuz edilen ""vajina estetiği"" ile ilgili bilgiler bulunmaktadır.

Bazı kişilerde doğuştan olan ""labium minoraların  (küçük dudakların)"" asimetrisi veya ""fil kulağı"" şeklinde tabir edilen geniş yüzeyli olması psikolojik ve işlevsel bir takım problemleri de beraberinde getirmektedir.

Yine, vajinal bölgede doğum sonrası oluşan kalıcı esnemeler haricinde hoşnutsuzluk yaratan diğer bir olumsuz durum da ""Epizyotomi"" yani doğum sırasında bebeğin çıkması için yapılan kesilerdir.  Bu bölgede iyileşme sonrası gelişen nedbe dokusu (skar) hem kadının hem de erkeğin cinsel tatminini engelleyebilir ve kadın açısından ilişkiyi ağrılı bir ıstıraba dönüştürebilir.

Diğer taraftan,  vajinadaki idrar kesesi ile ""rektum"" adı verilen barsakların anüsten önceki en son kısımlarının sarkmaları da cinsel fonksiyon bozuklukları yanı sıra idrar tutamama gibi patolojik durumlara neden olabilir. Sarkmaların ileri derecede olduğu durumlarda rahim sarkmaları (Prolapsus uteri) da görülebilir.

Tüm bu fiziksel problemlere ilaveten pek çok kadın da kendi cinsel organını anatomik olarak beğenmemekte, ancak bunu çoğu zaman yakınlarına bile söylemekten çekinebilmektedir. Bu konuda sıklıkla karşılaşılan durum iç dudak olarak tabir edilen ""labium minora"" ların normalden büyük veya asimetrik olmasıdır.  Bunun altında yatan sebep büyük bir olasılıkla cinsel organlarının ergenlik öncesi şeklinden değişiklik göstermesidir.

Bu tür şikayeti olan kişilerde yapılacak olan plastik-estetik operasyonlar, psikolojik olarak kadını destekleyecek ve bu nedene bağlı olarak bozulan cinsel yaşantıları normal hale getirebilecektir.

Tüm bu nedenler vajinal estetik operasyonlarının modern jinekolojik cerrahide yer almasına neden olmuştur. Özetlemek gerekirse, bu tür operasyonlar işlevsel veveya kozmetik amaçlarla yapılabilir.

İŞLEVSEL AMAÇLI OPERASYONLAR
Işlevsel operasyonlarda amaç; yapılan doğumlar veya bağ dokusu elastikiyetinin az oluşu sonucunda sarkmış olan mesane ve rektumun normal anatomik pozisyonlarına göre onarılması, vajinadaki fazla dokuların çıkarılması ve neticede idrar tutamama gibi şikayetler ile birlikte vajinadaki genişlemeye bağlı olarak görülen cinsel fonksiyon bozukluğunun tamir edilmesidir.

İdrar torbası ve mesane sarkması operasyonları
İdrar torbasının vajina içinden girilerek yukarı asılması “Colporaphy anterior” (ön onarım), barsağın son kısmının ise vajen alt duvarına gömülmesi operasyonları “Colporaphy posterior” (arka onarım) operasyonları olarak anılmaktadır.
Şikayetler genellikle bir ya da daha fazla sayıda vajinal (normal) doğum yapmış kadınlarda görülür.

İşlem çoğunlukla genel anestezi bazen de epidural anestezi altında yapılabilir. Yapılacak işlemin şekline göre operasyon genellikle 15-30 dakika arası zaman alır ve hastalar birkaç gün içerisinde normal yaşantılarına dönebilir.

Sıklıkla operasyon sonrası hastanın bir gün hastanede kalması gerekir. Bazen ise sabah yapılan ameliyat sonrası aynı akşam hasta evine gönderilebilir.

Ameliyat sonrası cinsel yaşantı ise 15-20 gün sonra yeniden başlayabilir.

Rahim sarkması operasyonları
Sarkmaların çok ilerlemiş durumlarında ise rahim de aşağıya doğru inebilir ve hatta vajinadan dışarıya çıkabilir (Prolapsus uteri). Bu gibi durumlarda ise vajinal yoldan rahim yukarıya asılabilir veya çocuk sayısını doldurmuşlarda rahim tümden alınabilir (Vajinal histerektomi). Bazan de genç hastalarda rahim alınmaksızın vajen üst kubbesine fikse edilebilir.

ESTETİK AMAÇLI OPERASYONLAR
Bu operasyonlar bazı hekimler tarafından tamamen estetik operasyonlar olarak kabul edilmesine rağmen bazı durumlarda bozulmuş cinsel fonksiyonları düzeltmek maksadı ile de yapılabilmektedir.

Vajenin daraltılması (Vajinoplasti)
Vajenin normal doğum veya doğumlar sonrası genişlemiş olarak kalması sonucunda penisi kavrayabilmesi azalacak ve hem erkek hem de kadında bir cinsel tatminsizliği beraberinde getirecektir. Bu durumda vajen daraltılarak estetik olarak dikilebilir. Bu ameliyat vajinoplasti veya vajina yenileme ameliyatı olarak da bilinmektedir.

Bazan cinsel ilişki anında vajen içinden bir takım hoşnutsuzluk yaratan sesler de gelebilir. Eğer bu durumda vajen olması gerekenden fazla geniş ise daraltılarak sorun giderilebilir.

Epizyo nedbelerinin çıkarılması
Bazen de kötü iyileşmiş epizyotomi nedbeleri nedeni ile ağrılı ilişki veya cinsel tatminsizlik ortaya çıkan çıkabilir. Burada lokal ya da genel anestezi altında var olan nedbe dokusu çıkartılır ve yara yerinde reaksiyona neden olmayan dikiş materyalleri ile yeniden estetik olarak dikilir.  Aynı esnada doğumlara bağlı olarak gelişen vajen yırtıkları da düzeltilir.

Doğum izlerinin temizlenmesi ameliyatları genellikle vajinoplasti (vajina daraltma operasyonu) sırasında yapılmaktadır.

Labioplasti
Labiumların (iç dudakların) düzeltilmesi operasyonlarına ""labioplasti"" adı verilmekte olup vajina estetiği amacıyla yapılan en sık ameliyatlar arasındadır.

Labium minoralar yani iç dudaklar, bazan yapısal olarak normalden uzun veya asimetrik olabilir.  Estetik açıdan kötü gözüken ve bazan de cinsel ilişki esnasında penisin itmesi sonucu labiumların gerilmesiyle ağrıya yol açan bu durumda operasyon gereksinimi doğabilir. Tüm bu nedenlerle tedavi ve kozmetik amaçlı cerrahi ile labiumlar normal boyutlarına indirilebilir.  Asimetri -eğer varsa-  giderilebilir.

Labioplasti operasyonu daha önceden doğum yapmamış kişilerde de uygulanabilir. Hatta bakire kızlarda bile yapılması kızlık zarı açısından hiç bir problem yaratmayacaktır.

Benzer şekilde iç dudakların asimetrik olması durumu da hem psikolojik hem de fonksiyonel olarak cinsel hayatı olumsuz etkileyebilir ve yine labioplasti gerekli olabilir.

20-30 dakika gibi bir operasyon süresi sonrasında ergenlik döneminden bu yana sorun haline getirilebilen ve kişilerde adeta psikolojik bir takıntı haline gelen bu yapısal deformasyonların düzeltilmesi operasyonları kliniğimizde oldukça başarılı bir şekilde uygulanabilmektedir.

Sonuçları oldukça iyi olan ve hasta memnuniyetini sağlayan bu operasyonların sonrasında hastalarımız, özellikle kendilerine olan öz güvenlerinin arttığını ve sosyal ortamlarda kendilerini çok daha rahat hissettiklerini ifade etmektedirler.

Genital yağ enjeksiyonları
Yaşın biraz ileri olduğu durumlara yaşlanmaya bağlı olarak dış genital bölgedeki organlarda yağ dokusu azalabilir. Bu durum özellikle ""mons pubis"" ismi verilen kasığın hemen altındaki kıllı ve yüksek bölgede kendini gösterir.  Aynı şekilde labiumlarda (dudak kısımlarında) da değişik nedenlere bağlı olarak incelme görülebilir.  Bu gibi durumlarda kişinin değişik bölgelerinden ""liposuction"" benzeri bir işlemle alınan bir miktar yağ dokusu bu alanlara enjekte edilerek dış görünüm düzeltilebilir (dolgu operasyonları). Tam ters şekilde bu bölgelerde fazla miktarlarda bulunan yağ dokusunun alınması ile de estetik görünüm kazandırılabilir.

Diğer genital estetik operasyonları
Yine, son yıllarda özellikle Avrupa ülkelerinde bekaretin cerrahi operasyonla tekrar kazandırılması amacıyla hymenoplasti (kızlık zarı onarımı) ameliyatları da güncellik kazanmıştır. 

Yine son yıllarda ABD de bazı merkezler tarafından cinsel ilişkide hazzı arttırmak amacıyla ""G noktası büyütme"" operasyonları deneme aşamasında yapılmaya başlanmıştır. Bu çalışmayı savunanlar olduğu gibi karşısında  olanlar da az değildir.

SIKÇA SORULAN SORULAR
Bakirelere de genital estetik operasyonu yapılabilir mi?

Evet. Genital estetiği ile ilgili özellikle de labioplasti operasyonları bakire(virgin) kızlara da uygulanabilmekte ve işlem kızlık zarında herhangi bir hasara sebebiyet vermemektedir. Çünkü kızlık zarı operasyon bölgesinden yaklaşık olarak 3-4 cm daha içeride bulunmaktadır.  Ayrıca bu kişilerin ileride normal doğum yapmalarında da bir sıkıntı olmamaktadır. 
Yine, labioplasti sonrası idrar şikayeti veya orgazm olmada problem yaşanmamaktadır.  Labioplasti olan bir genç kız ileride normal doğum yapabilir, illa ki sezaryen olmasına gerek yoktur.

Vajen estetiği kişilerde cinsel isteği, cinsel özgüveni ve doyumu arttırabilir mi?
Klinik gözlemlerime göre evet.  Hera Kadın Sağlığı Merkezine gelen ve vajina estetiği yaptırmak isteyen bayanların pek çoğunun yakınmalarını ve neden bu operasyona gerek duyduklarını sorguladığımda;
- Kendi cinsel organından utanıp cinsel ilişkide rahat hissedememe, hatta bu nedenle cinsel ilişkiden kaçınma ve halen bakire olmasını bile bu probleme bağlama
- Bikini, tight ve dar pantolonları rahatça giyememe
- Mesleğinde rahat çalışamama (Mankenlik gibi)
- Ilişki sırasında cinsel organının yapısından ötürü karşı taraftan utanıp kendini verememe ve bu nedenle yeterince haz yaşayamama
- Doğum doğumlar sonrası vajenin aşırı genişlemesi ve penisi yeterince kavrayamaması sonrasında haz alamama (bu durumun sıkıntısı özellikle erkek partnerler tarafından dile getirilmekte)
- Ilişki sırasında vajinadan gelen bir takım seslerin hoşnutsuzluk yaratması, konsantrasyonu bozması
- Ilişkide iç dudakların penisin girmesi sırasında iç dudakların da  içeri girerek acı hissetme gibi durumlara sebebiyet vermesi gibi daha pek çok durumlarla karşılaştımaktayım.

Tüm bu nedenlerle; vajen estetiği bu problemlerin ortadan kalkışı ile kişinin kendine özgüvenini yükselterek cinsel ilişkide konsantrasyonu, hazzı ve tatmini arttırmaktadır.  Aynı zamanda sıkı pantolon veya tight giyme, havuz veya denize girme gibi sosyal ortamlarda da rahatlık sağlamaktadır.    

Genital estetik operasyonları jinekologlar mı yoksa plastik cerrahlar tarafından mı yapılmaktadır?
Vulva ve vajenin estetik operasyonları bu bölümün anatomisine hakim jinekologlar tarafından yapılabildiği gibi plastik cerrahlar tarafından da uygulanabilmektedir.

Ameliyatın iyi sonuç verebilmesi için, burada önemli olan bu konuda deneyimli bir jinekolog veya plastik cerrah tarafından uygulanması şartıdır .

Estetik operasyonların maliyeti neye göre değişir?
Estetik  operasyonlarda işlemi yapan kişinin becerisi ve konu ile ilgili tecrübesi doğrultusunda  -gerek fonksiyonel gerekse kozmetik açıdan-  hasta memnuniyeti değişmekle birlikte tecrübeli ellerde oldukça yüz güldürücüdür.

Bu tür operasyonlardaki maliyet yapılacak operasyonun türüne ve genişliğine göre değişmektedir ve bir muayene öncesi bunu söylemek imkansızdır.

 

Bu makale 6 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

. Kozmetik Jinekolog . Avrupa Board Sertifikalı Cinsel Terapist Fellow (FECSM) . Uluslararası Genital Estetik Cerrahi ve Seksoloji Derneği’nin (ISAGSS) Kurucusu ve Başkanı . Kadın Genital Estetik ve Fonksiyonel Cerrahisi Kitabının Yazarı 1992 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra, Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlığını aldı. 2014 yılında, Avrupa Cinsel Tıp Derneği (ESSM) ve Avrupa Seksoloji Federasyonu (EFS) tarafından düzenlenen 'board' sınavını geçerek 'Fellow Cinsel Terapist’ (FECSM) unvanına sahip ülkemizin ilk jinekologlardan oldu. 2015 yılında ülkemizde vajinismus konusunda bir ilk olan HERA- Vajinismus Tedavi, Eğitim ve Araştırma Derneği'ni kurdu. Genital bölge estetik operasyonları üzerine önemli otörlerden eğitimler aldı. A ...

Etiketler
Vajen estetiği
Op. Dr. Süleyman Eserdağ
Op. Dr. Süleyman Eserdağ
İstanbul - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube