Uyku beynimizin güncel olayların anlamlandırılması, yaşamsal fonksiyonlarımızın idame etmesi için gerekli fizyolojik bir ihtiyaçtır. Depresyon, kaygı bozuklukları gibi bozukluklarda uyku bozulabilir. Depresyon hastalarında uykuya dalmada güçlük, uykuda bölünmeler, sabah çok erken saatte uyanmalar (insomnia) olabileceği gibi hep uyumak isteme( Hipersomnia) de görülebilir.

İnsomnia ve hipersomnia bazı organik hastalıklarda da görülebilmektedir. Bu kişilerde bedensel hastalıklarında göz önünde tutulması gerekir.

Uyurgezerlik genellikle çocukluk çağında görülür, kişi uykusuzda bazı hareketler yapar, yürür, bazen bu durum tehlikeli haller alabilir. Sebebi tam olarak açıklanmamıştır.

Karabasan (Uyku Felci) genelde uykuya dalmak üzereyken kişinin bilincinin açık olduğu durumda vücudunu hareket ettirememesi ile karakterize sıkıntılı bşr durumdur. Beraberinde halüsinasyonlar da görülebilir.

Uyku bozukluklarında kişiyi nörolog ve psikiyatrist beraber değerlendirir. Organik hastalıklar, hormonal dengesizlikler ve vitamin eksikliklerinin olup olmadığı kan tetkikleri ve uyku EEG’si ile belirlendikten sonra psikiyatrik durum değerlendirilir,tedavi planlanır.Bursa Psikiyatri uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!