Yeme bozuklukları, yemek yeme ile ilgili aşırı hassasiyet ve sıkıntılı düşüncelerle karakterize bozukluklarıdır. Kişinin içsel çatışmalarının yeme üzerindeki kontrol ve kontrolsüzlük şeklinde ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Anoreksiya Nervosa hastalığı olan kişiler aşırı zayıf olmalarına rağmen kendilerini şişman, yağlı hissederler. Kilo almaktan aşırı korkarlar. Kilo vermeyle ilgili aşırı uğraş, kendini kurutma çabaları bir süre sonra hormonal dengesizlikleri, adetten kesilmeye, organik hastalıklara sebep olur. Kişi kendi görüntüsü ve kilosuyla ilgili gerçekçi değerlendirme yapamaz hale gelir. Aşırı zayıf olduğunu inkar eder. Bu kişiler aşırı egzersiz yapma, laksatif kullanımı, kendini kusturma çabaları içindedir. Genellikle kontrolcü ve mükemmeliyetçi kişilerdir. İçsel çatışmalar, aile içi problemler, kimlik karmaşası gibi sıkıntılar bu durumu tetikler.

Bulimia Nervosa hastalığı olan kişilerde yeme atakları olur. Bu ataklar sırasında özellikler çok miktarda karbonhidratlı ve yağlı yiyecekler, hızlı bir şekilde tüketilir. Beraberinde kontrolü kaybetme duygusu yaşanır. Atak sonrası çok fazla yemenin telafisini ,aç kalma, laksatif kullanma, parmak atıp kendini kusturma davranışlarıyla yaparlar. Bu yeme ataklarını genelde gizli yaparlar, çünkü bu durumdan tiksinme ve utanç söz konusudur.

Tıkınırcasına Yeme bozukluğu

Kişi tıkınırcasına çok miktarda yemek yer, konrolünü kaybeder. Utanç, suçluluk ve iç sıkıntısı hisseder. Ama telafi davranışı (kendini kusturma, egzersiz yapma, laksatif kullanımı) yapmaz. Ortaya çıkan sıkıntıyı gidermek için tekrar yemek yer. Kısır döngüye girer. Normalden şişman kişilerdir. Beslenme bozukluğu nedeniyle kal damar hastalıkları ve diyabet çıkabilir.

Yeme Bozukluklarının tedavisinde psikiyatrik tedavi, diyetisyen ile beslenmenin düzenlenmesi, psikoterapi desteği ve genel tıbbi destek bir arada kullanılmalıdır.
Bursa Psikiyatri uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!